Jak grać w plażową piłkę ręczną: Podstawy, które musisz znać

piłka ręczna plażowa

Plażowa piłka ręczna to szybka i pełna akcji wersja halowej piłki ręcznej rozgrywana na plaży. W grze bierze udział tylko 4 zawodników z każdej drużyny. Cała gra trwa 20 minut i może być tak wyczerpująca, jak to jest ekscytujące. Podobnie jak w przypadku halowej piłki ręcznej, aby doskonalić się w plażowej piłce ręcznej, trzeba mieć szybkie nogi i koci refleks. Zawsze możesz nauczyć się czegoś nowego podczas uprawiania tego sportu, więc oto kilka podstawowych zasad piłki ręcznej plażowej, które pomogą Ci rozwinąć swoje umiejętności dalej.

Podstawy plażowej piłki ręcznej

Gra toczy się pomiędzy dwoma drużynami po czterach zawodników (w tym jeden bramkarz) na piaszczystych boiskach. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety grają w tę grę równie dobrze, o czym świadczy liczba czołowych graczy, którzy są kobietami. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Połowa meczu trwa 10 minut.

Strategie w plażowej piłce ręcznej

Strategia - kiedy strzelać, a kiedy podawać - Jest to zdecydowanie najważniejsza część piłki ręcznej plażowej. Różnica między wygraną a przegraną może być tak prosta, jak dokonanie właściwego lub niewłaściwego wyboru na boisku. Musisz ciągle zadawać sobie pytanie - Czy powinienem strzelać czy podawać? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest taka prosta i trzeba wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Czy masz czystą drogę do strzelania? Czy masz wystarczająco dużo miejsca, aby wykonać celne? Czy twój przeciwnik spodziewa się podania czy rzutu na brakę? Co robi Twój przeciwnik i gdzie są jego koledzy z drużyny? Co się stanie, jeśli nie oddasz strzału? Co się stanie, jeśli nie trafisz z podaniem? Jak możesz wykorzystać ewentualne błędy przeciwnika przy strzale lub podaniu? To tylko niektóre z pytań, które musisz sobie zadać, próbując zdecydować czy strzelać czy podawać. I wiele innych.

Podstawowe ruchy i techniki piłki ręcznej

Blokowanie - Bardzo trudno jest zdobyć punkty przeciwko dobrej drużynie bez blokowania ich strzałów. Blokowanie jest jedną z najważniejszych umiejętności defensywnych w piłce ręcznej plażowej, a różnica między wygraną a przegraną często tkwi w jej skuteczności.

Dobrze jest łączyć blokowanie z agresywną obroną poprzez przesuwanie się w kierunku przeciwnika i próbowanie odepchnięcia go od strzału. Ważne jest również, aby nauczyć się odczytywać intencje przeciwnika i poruszać się we właściwym miejscu w odpowiednim czasie.

Obrona i blokowanie

Najlepsi defensywni gracze to często ci, którzy najbardziej naciskają na swoich przeciwników i nękają ich częstym blokowaniem ich strzałów. Blokowanie jest prawdopodobnie najważniejszą techniką defensywną w grze i taką, której można się nauczyć tylko dzięki regularnej praktyce. Powinieneś starać się doskonalić technikę blokowania i używać jej, gdy tylko masz ku temu okazję. Ćwicz blokowanie zarówno samemu, jak i z kolegą z drużyny. Możesz również spróbować blokowania, gdy siedzisz na plaży lub stoisz w płytkiej wodzie. Może to być doskonały sposób na poprawienie swojej techniki.

Autor Klaudiusz

Komentarze artykułu