Euro Handball Poland 2014

GRUPA M2: Francja z wygraną w rundzie głównej

Po dobrym meczu reprezentacja Francji wygrała swój pierwszy mecz w rundzie głównej. Dzisiejszego wieczoru pokonali oni Polskę 34:18. Dla gospodarzy oznacza to koniec marzeń o półfinałach turnieju.

RELACJA:

Od pierwszych minut polski zespół wydawał się być mocno zdenerwowany. Zaczęli spotkanie od kilku prób rzucenia bramki, ale na ich drodze stawał Florent Bonneau, który od pierwszych minut prezentował dobrą dyspozycję. Dodatkowo dużym problemem dla gospodarzy była mocna obrona przeciwników. W szóstej minucie, kiedy przegrywali oni już 3:0 o czas poprosił trener Rafał Kuptel. Przewaga Francuzów była jednak niekwestionowana. Polacy nie mieli pomysłu na przełamanie świetnie grających przeciwników i po piętnastu minutach przegrywali już 5:9. Podczas tego okresu gry gospodarze notowali dodatkowo sporo dwuminutowych kar.

Przewaga Francji rosła i w pewnym momencie wynosiła już 14:5. Do tego czasu najbardziej efektywnymi zawodnikami w zespole Les Bleus byli Tom Nozeran i Aymeric Minne, którzy łącznie rzucili połowę dorobku bramkowego swojego zespołu. Skutecznym elementem gry Polaków były szybkie wymiany podań, ale w wielu przypadkach doprowadzało to także do błędów i strat piłek. Ponadto dużym problemem byli dla nich francuscy bramkarze. U Francuzów widzieliśmy świetną grę zespołową, nie można było wyróżnić jednego zawodnika – w pierwszej połowie aż dziewięciu zawodników tej ekipy wpisywało się na listę strzelców. Do przerwy Francuzy prowadzili 19:10 i nie ulegało wątpliwości, że to oni są tu lepszym zespołem.

Druga połowa wiele nie zmieniła. Polacy ciągle byli bezsilni i nie potrafili złamać obrony przeciwników. Dobrą zmianę w bramce gospodarzy dał Jakub Skrzyniarz, który na początku drugiej połowy obronił kilka piłek. Pomimo jego obron Polacy nie byli w stanie trafić do bramki i pokonać zarówno obrony jak i bramkarza Francuzów. U biało-czerwonych nawet kontrataki nie wychodziły dobrze. Po kolejnej obronie Skrzyniarza szybko do przodu pobiegł Maciej Skibiński, jednak na jego drodze stanął Julien Meyer. W 43 minucie Polacy grali z przewagą dwóch graczy, kiedy to wykluczeniami ukarani zostali Etinne Mocquais i Lucas Ferrandier, jednak nie zakończyło to się żadnym spektakularnym zmniejszeniem strat przez Polaków.

Francuski zespół nie myślał nawet oddaniu swojego wysokiego prowadzenia. Wykorzystywali oni każdy błąd Polaków i wyprowadzali szybkie ataki. Po dwóch z nich dystans wzrósł do jedenastu bramek. Nie zdziwiło więc nikogo, że trener Kuptel nie był zadowolony z postawy swoich podopiecznych i poprosił o czas. Gospodarze nie potrafili jednak walczyć ze wspaniałą Francją, która pewnie maszerowała po pierwszą wygraną w rundzie głównej. Ostatecznie wygrali oni 34:18, zapewniając sobie ciągle szansę na awans do półfinału, której nie mają już biało-czerwoni.

EURO 18 FRANCJA - POLSKA

WYPOWIEDZI:

Eric Quintin, Francja, trener: Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo nasz zespół zagrał dziś dobry mecz. Mieliśmy ogromne ambicje i ostatecznie udało nam się wygrać. Przed turniejem nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Nasze ambicje były wysokie. Dzisiaj był dobry mecz, ale teraz przed nami rywalizacja z Niemcami i na nim się skupiamy. Teraz chciałbym pogratulować mojemu zespołowi oraz Polsce za grę fair.

Dika Mem, Francja, zawodnik: Chcieliśmy dziś zagrać dobre spotkanie i udało nam się. Teraz przed nami bardzo ciężki mecz z Niemcami. Musimy podejść do niego skoncentrowani i skupieni. Damy z siebie w tym meczu wszystko, bo będzie decydowało ono o awansie do półfinału.

Rafał Kuptel, Polska, trener: W dzisiejszym meczu nie było nawet chwili, takiego momentu, gdzie nam się by układało. Może prócz pierwszych minut, kiedy to wyglądało jeszcze w miarę dobrze. Francuzi byli dziś pod każdym względem od nas lepsi, w ataku, obronie, kontrataku. Wygrali zasłużenie, czego im gratuluję. My popełniliśmy te same bledy co w poprzednich meczach, musimy nauczyć się wyciągać wnioski. Nie mówię tu tylko o zawodnikach ale i sztabie.

Bartosz Kowalczyk, Polska, zawodnik: To był nasz najsłabszy mecz do tej pory, zagraliśmy bardzo słabo w ataku, jeszcze gorzej w obronie. Teraz musimy usiąść i spokojnie porozmawiać o tym meczu. W następnym meczu musimy pokazać, że potrafimy grać, bo dziś nie wyszło nam to za dobrze.

FRANCJA – POLSKA 34:18 (19:10)

Francja: Bonneau, Meyer – Lenne 1, Mocquais 5, Billant, Ferrandier 4, Garain 4, Minne 4, Kounkoud, Lagarde, Nozeran 4, Bouchillou 5, Zahm 1, Fabregas 2, Mem 4, Richardson.
MVP: Dylan Garain
Karne: 2/2.
Kary:
3×2 min. (Mocquais, Ferrandier, Zahm).

Polska: Szot, Skrzyniarz – Wypych, Kowalczyk 4, Pietruszko, Mrozowicz, Janikowski 1, Kawka 3, Rolka 2, Majdziński 4, Cichocki 1, Brukwicki 1, Skibiński, Moryto 2, Bekisz, Mastalerz.
MVP: Bartosz Kowalczyk
Karne: 1/1.
Kary: 7×2 min. (Janikowski – 2×2 min.; Wypych, Kowalczyk, Rolka, Skibiński, Mastelarz).

Sędziowie: Tomislav Cindric oraz Robert Gonzurek (Chorwacja)
Delagat: Algis Mikucionis (Litwa)
Obserwator: Pablo Permuy (Hiszpania)