Euro Handball Poland 2014

GRUPA I2: Rumunia z pierwszym zwycięstwem

Po dobrym spotkaniu z Czechami, Rumunia wygrała swój pierwszy mecz na Mistrzostwach Europy. Dzięki zwycięstwu 30:25 do swojego konta dopisali dwa punkty i ciągle mają szansę na awans do Mistrzostw Świata.

RELACJA:

Rumunia po trzech porażkach w fazie grupowej miała nadzieję na przełamanie w meczu z Czechami. Oba zespoły przed spotkaniem były bardzo skoncentrowane, jako że miały nadzieję na zajęcie na tych ME miejsca, dającego im awans do Mistrzostw Świata. Mimo iż mecz rozpoczęli Rumuni, to Czesi rzucili pierwszą bramkę. Jednakże po ich trzech błędach, które wykorzystali Rumuni w czwartej minucie było już 3:1. Oba zespoły nie były jednak nieomylne i Czesi mieli kilka okazji do doprowadzenia do remisu – ekipa Rumuni gubiła piłkę i nie trafiała z rzutu karnego. Po kilku chwilach przestoju kolejną bramkę zobaczyliśmy dopiero w 7. minucie, kiedy to trafił Alexandru Laslo. Chwilę później prowadzenie jego zespołu wzrosło, po tym jak skuteczny kontratak przeprowadził Constantin Manescu i było już 5:2. Trener Czechów poprosił o czas, jednak nie przyniosło to efektów i tylko błędy przeciwników oraz dobra dyspozycja w bramce Filipa Herjata ratowała jego zespół przed stratą następnych goli.

Przełamanie Czechów nadeszło w 12. minucie, kiedy trzecie trafienie dla swojego zespołu zaliczył Filip Doricak. W kolejnych minutach Czesi prezentowali agresywną i wysoką obronę, która sprawiła przeciwnikom trochę problemów. Nawet jeżeli udało im się przez nią przebić, jak w 17. minucie, kiedy Alexandru Laslo dogrywał na koło do niekrytego Leonarda Stefana na drodze do bramki stawał golkiper Filip Herjat. Problemy swoich zawodników zauważył Octavian Hartoaga, który wraz z wynikiem 11:7 poprosił o czas. To jednak również nie pomogło jego zespołowi i do końca pierwszej połowy gra toczyła się głównie bramka za bramkę. Ostatecznie pierwsze trzydzieści minut zakończyło się rezultatem 14:11.

Druga połowa rozpoczęła się od trafienia Vita Kucery, który zredukował dystans do dwóch goli. Szybko Czesi jednak zmuszeni byli do gry w osłabieniu, kiedy to dwie minuty kary otrzymał Stanislav Kasparek. Jednakże Rumuni nie mogli znaleźć sposobu, aby to wykorzystać i wynik nie uległ zmianie. Później Czesi najmocniej zbliżyli się do przeciwników, kiedy na 18:15 trafił Dieudonne Mubenzem. Rumunia prezentowała dobry handball i tylko przez swoje indywidualne błędy w ataku nie byli w stanie prowadzić wyżej. Dobrze w bramce spisywał się także Razvan Apostu. Po drugiej stronie dobrą zmianę dał natomiast Bohumil Psenica, który stanowił kolejny problem dla Rumunów.

Jednakże wkrótce wyglądało na to, że znaleźli oni sposób na przełamanie i objęli największe prowadzenie w grze (23:17, 18. minuta). Czesi próbowali zmienić wynik, ale obrona Rumunów uniemożliwiała im to. Na siedem minut przed końcem zaniepokojony postawą swoich podopiecznych Octavian Hartoaga poprosił o czas. Dało to skutek, jako że szybko powiększyli swoje prowadzenie do siedmiu bramek. W ostatnich minutach Czesi zdołali jeszcze dorzucić dwie bramki więcej i ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 30:25.

EURO 18 RUMUNIA - CZECHY

WYPOWIEDZI:

Octavian Hartoaga, Rumunia, trener: Dzisiaj mieliśmy przed sobą ciężkie spotkanie, ale jestem szczęśliwy i uważam, że zasłużyliśmy na to zwycięstwo. Byliśmy bardziej zdyscyplinowani i to dało nam wygraną. Teraz chcemy być bardzo skoncentrowani i mam nadzieję, że następne mecze zagramy bardzo dobrze. Mam nadzieję na wygraną z Białorusią, bo bardzo potrzebujemy kolejnych punktów.

Roland Thalmaier, Rumunia, zawodnik: To było ciężkie spotkanie, ale  cieszę się, że wygraliśmy. Popełniliśmy trochę błędów w obronie, ale ostatecznie wygraliśmy swój pierwszy mecz i jestem bardzo zadowolony.

Libor Hrabal, Czechy, trener: Chcieliśmy zdobyć pierwsze punkty, ale niestety nie udało nam się to. Zaczęliśmy bardzo źle, muszę powiedzieć, że brakuje mi słów, żeby opisać jak strasznie zagraliśmy. Jestem bardzo zawiedziony.

Vaclav Franc, Czechy, zawodnik: Chcieliśmy wygrać, ale początek był dla nas zły. Popełniliśmy wiele błędów i fauli technicznych, które uniemożliwiły nam wygraną.

RUMUNIA – CZECHY 30:25 (14:11)

Rumunia: Marusca, Apostu, Freiwald – Broasca, Cuciureanu 1, Dumitru, Gal 3, Laslo 4, C. Manescu 3, A. Manescu 2, Moldovan 1, Pop 4, Simo, Stefan 2, Thalmaier 6, Uruianu 4.
MVP: Roland Thalmaier.