Euro Handball Poland 2014

GRUPA I2: Chorwaci z wygraną

Pomimo problemów w drugiej połowie reprezentacja Chorwacji wygrała swoje spotkanie przeciwko Czechom 30:35. Chorwaci zagrali bardzo dobrze w pierwszej połowie, jednak później Czesi poprawili swoją grę i zdołali zredukować przewagę.

RELACJA:

Spotkanie rozpoczęło się od prowadzenia Chorwacji – najpierw gola rzucił Marko Sević, na bramkę zamieniając świetne podanie od Roberta Tokicia, a następnie po kontrataku trafił Marko Jurakić. Czesi gubili piłkę i Chorwaci mieli okazję na 3:0, ale na ich drodze stanął Bohumil Psenica. Po drugim błędzie przeciwników byli już bardziej efektywni i prowadzili już trzema bramkami. Dobrze w ich zespole prezentowała się defensywa wspierana skutecznie interweniującym Matiją Spikiciem i niedługo wynik wskazywał już 4:0. Czesi pierwszą bramkę zdołali rzucić dopiero w 7. minucie, kiedy atak pozycyjny wykończył Stanislav Kasparek. To nie złamało jednak bardzo skoncentrowanych zawodników z Bałkanów, którzy powiększali dystans. W 9. minucie wynosił on już siedem bramek i trener Czechów poprosił o czas.

To jednak dużo nie zmieniło. Chorwaci solidnie grali w ataku i obronie i szybko prowadzili 2:10. Jednakże chwilę później mieli oni małe problemy ze znalezieniem drogi do bramki i Czesi zmniejszyli ich przewagę do 5:10. Mimo iż różnica bramek była znaczna ekipa z Bałkanów nie mogła sobie pozwolić na rozluźnienie, czym zaniepokojony wydawał się być trener Hrvoje Horvat. Na niemal pięć minut przed zakończeniem pierwszej połowy poprosił on o czas, aby poukładać swój zespół. W ostatnich minutach Czesi próbowali gry wysoką obroną, czym sprawili rywalom niemałe problemy. Przewaga Chorwatów nie podlegała jednak dyskusji i po pierwszej połowie wygrywali oni 20:13.

Druga połowa zaczęła się od bramki Filipa Doricaka. Czesi po zmianie stron poprawili swoją grę, będąc przede wszystkim bardziej skutecznymi w ataku. Chorwaci z kolei powoli zaczęli mieć coraz poważniejsze problemy z przedarciem się przez obronę rywali, często przegrywając również pojedynki z bramkarzem Filipem Herjatem. Po 41. minutach gry Czesi przegrywali  już tylko 21:23.

Mylących się na potęgę Chorwatów od porażki uchronił jedynie fenomenalnie dysponowany Matija Sipkić. W decydującym momencie spotkania młody chorwacki bramkarz popisał się serią kapitalnych interwencji, dzięki czemu mający wówczas przewagę Czesi zostali wybici z rytmu. Podopieczni Hrvoje Horvata opanowali wówczas nerwy i szybko odskoczyli rywalom, dowożąc cenną wygraną (35:30) do końcowej syreny.

EURO 18 CZECHY - CHORWACJA

WYPOWIEDZI:

Libor Hrabal, Czechy, trener: Tak jak i wczoraj zaczęliśmy ten mecz bardzo słabo. Popełnialiśmy bardzo dużo błędów technicznych i Chorwaci wyprowadzali liczne kontry. W drugiej połowie mieliśmy szansę żeby odmienić losy meczu, ale na swoim posterunku był bramkarz Chorwacji, który zanotował kilka świetnych interwencji, co całkiem pozbawiło nas szans.

Filip Doricak, Czechy, zawodnik: Był to nasz najlepszy mecz na mistrzostwach. Po tych wszystkich wcześniejszych porażka ciężko było się nam zmotywować. Zagraliśmy dzisiaj przyzwoicie, ale nasza obrona często nie działała i to powód, dla którego przegraliśmy.

Hrvoje Horvat, Chorwacja, trener: Zaczęliśmy mecz bardzo dobrze, ostro walczyliśmy w obronie i to pozwoliło nam zdobyć kilka łatwych bramek przed przerwą. Wysokie prowadzenie chyba jednak rozkojarzyło moich zawodników, bo w drugiej połowie nie graliśmy już tak dobrze. Jestem zawiedziony faktem, że nawet nie walczyli. Zwycięstwo co prawda cieszy, ale ich postawa w drugiej połowie mnie zawiodła.

Matija Spikić, Chorwacja, zawodnik: Bardzo dobrze zaczęliśmy pierwszą połowę i po chwili mieliśmy już osiem bramek przewagi. Potem niestety nie wiem co się z nami stało, Czesi zbliżyli się do nas na dystans jednej bramki, ale wygraliśmy, co bardzo mnie cieszy.

CZECHY – CHORWACJA 30:35 (13:20)

Czechy: Herajt, Hrdlicka, Psenica – Biciste, Brezina 4, Dedecek 5, Dolejsi 3, Doricak 8, Franc, Kasparek, Kucera, Kyvala 3, Mubenzem 4, Safranek, Stohanzl, Zeman 3.
MVP: Filip Doricak.