Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Szwecja

Szwecja

Reprezentanci Szwecji są w gronie faworytów do końcowego zwycięstwa w turnieju. Regularnie pojawiają się na Mistrzostwach Europy i zajmują w nich wysokie miejsca. Czy podobnie będzie w Gdańsku i Gdyni?

Podopieczni Ulfa Nystrőma występ na XII mistrzostwach Europy mężczyzn do lat 18 zapewnili sobie na organizowanym przez siebie turnieju, gdzie w znakomitym stylu triumfowali w grupie 2. Młodzi Szwedzi już w pierwszym meczu udowodnili, że awans jest dla nich tylko formalnością. Po wygranej z Islandią, 31:21, równie wysoko pokonali rówieśników z Grecji, 33:24. Ostatnie spotkanie z Mołdawią nie miało więc znaczenia, jednak w pełni skoncentrowani gospodarze rozgromili przeciwnika 48:11.

Reprezentacja Szwecji aż dziewięciokrotnie występowała na mistrzostwach Europy do lat 18. W Polsce będzie startować z pozycji wicemistrza kontynentu, bowiem dwa lata temu w Austrii doszli aż do finału, gdzie po dogrywce przegrali z Niemcami. Warto nadmienić, iż najlepszym zawodnikiem tego turnieju został Szwed, Pontus Zetterman. Największym sukcesem Szwecji jest jednak zdobyte w 1996 roku w Estonii mistrzostwo Europy.

Podczas sierpniowych mistrzostw Szwedzi wystąpią w grupie A wraz z Serbią, Szwajcarią i Islandią. Patrząc na wyniki pozostałych drużyn, podopieczni Nystrőma nie powinni mieć problemów z awansem do kolejnej rundy. – Myślę, że to dobre losowanie. Mogło być znacznie gorzej. To mała niespodzianka, że jesteśmy w grupie z Islandią, jednak mamy przewagę, ponieważ wygraliśmy z nimi w turnieju eliminacyjnym. O pozostałych zespołach nie wiem zbyt wiele, ale mamy sporo czasu, by zebrać informacje. Rzecz jasna nie są słabymi drużynami, jeśli zakwalifikowali się do turnieju. Naszym celem jest wyjście z grupy i z meczu na mecz możemy być silniejsi – stwierdził po losowaniu grup trener Szwedów.

Czołowymi zawodnikami reprezentacji Trzech Koron powinni być Anton Hallbäck oraz Lukas Nilsson, którzy w turnieju eliminacyjnym zdobyli kolejno 17 oraz 14 bramek. Wart uwagi jest również Linus Andersson, autor 13 trafień.

 

DROGA DO MISTRZOSTW EUROPY do lat 18 w POLSCE

SZWECJA W AKCJI

Pierwsza Runda w Gdańsku (Grupa A):

  • Szwecja – Szwajcaria / 14.08.2014, godz. 17:00
  • Islandia – Szwecja / 15.08.2014, godz. 17:00
  • Szwecja – Serbia / 17.08.2014, godz. 17:00

POPRZEDNIE WYSTĘPY NA MISTRZOSTWACH EUROPY do lat 18