Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Serbia

kadeti96_grupna_poljska

Serbowie na samodzielny sukces w kategoriach młodzieżowych i juniorskich czekają od dłuższego czasu. Jedyny medal w kategorii U18 zdobyli jeszcze jako Serbia i Czarnogóra, dokładnie dziesięć lat temu. Czy dekadę później uda im się sięgnąć po sukces?

Po dużym sukcesie seniorskiej reprezentacji w 2012 roku, kiedy to grający na własnym terenie Serbowie zajęli drugie miejsce na Mistrzostwach Europy coraz częściej zaczęto mówić o nowej sile wśród drużyn Starego Kontynentu. Warto zaznaczyć, że reprezentacja ta miała w składzie aż czterech zawodników urodzonych właśnie w „złotym” 1986 roku. Dodatkowo doliczyć można do nich dobrze znanego polskiej publiczności Petara Nenadicia, który regularnie występuje w swojej drużynie narodowej. Teraz duże nadzieje mieszkańcy Belgradu i okolic pokładają w swoich młodych zawodnikach.

Chociaż w 2004 roku Serbowie sięgali po złoto z pomocą ówczesnych braci z Czarnogóry, w eliminacjach do polskiego turnieju byli już dla nich bezwzględni. Oba zespoły spotkały się ze sobą podczas rozgrywanego w serbskim Vrnjacka Banja turnieju kwalifikacyjnego i to Serbowie byli lepsi wygrywając aż 31:19 i zajmując pierwsze miejsce w grupie. Wcześniej podopieczni Vladimira Dragacevicia pokonali kolejno Słowację (27:20) oraz Estonię (19:24).

Niedawno w ostatnim sprawdzianie przed sierpniowymi mistrzostwami Serbowie zajęli piąte miejsce na turnieju w Rosji (za gospodarzami, Białorusią, Egiptem i Polską). W ostatnim meczu pokonali Kazachstan 48:21, dzięki czemu uchronili się przed zajęciem ostatniej lokaty. Ciężko jednak oceniać ten turniej pod kątem ME, gdyż do Permu Serbowie nie pojechali po wynik. – Rezultat nie ma dla mnie znaczenia – mówił trener Orłów przed wyjazdem do Rosji – Zabieramy tam trzech graczy urodzonych w 1998 roku i pięciu urodzonych w 1997, a mocnym osłabieniem będzie brak kontuzjowanych Arsenicia i Đuričicia. Zagramy tam trzy mecze w cztery dni i będzie to świetna okazja, żeby zobaczyć w jakim miejscu się teraz znajdujemy.

Trudno więc prognozować, na którą pozycję stać Serbów podczas sierpniowego turnieju. Wydaje się jednak, że mimo wszystko bałkańską drużynę stać jest co najmniej na zajęcie drugiego miejsca w swojej grupie.