Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Rumunia

ROU team -M18 ECh POL

Wydaje się, że reprezentacja Rumunii – chociaż nie jest wymieniana jako faworyt do medalu – jest w stanie sprawić podczas sierpniowych Mistrzostw Europy małą niespodziankę. Ich głównym celem jest jednak zdjęcie miejsca, które da im awans do Mistrzostw Świata 2015.

Próżno szukać w historii rozgrywek do lat 18 jakiegoś szczególnego sukcesu reprezentacji Rumunii. Są to raczej miejsca w połowie tudzież w drugiej połowie klasyfikacji. Najlepszy rezultat osiągnęli w 2001 roku, kiedy to podczas turnieju w Luksemburgu zakończyli swój udział na czwartym miejscu, przegrywając walkę o brązowy medal z zespołem Szwecji. Reszta wyników to mało znaczące pozycje. Na ostatnich Mistrzostwach Europy U18 zajęli jedenastą lokatę, wygrywając bezpośredni mecz z Francją 30:39.

Wydaje się jednak, że zespół który zawita w sierpniu do Polski prezentuje wyższy poziom niż ich starsi koledzy. Podczas ostatniego turnieju Partille Cup, który miał być w pewnym sensie sprawdzianem przed mistrzostwami Starego Kontynentu, zajęli dobre piąte miejsce. Nie ukrywają, że ich celem jest zajęcie miejsca w pierwszej ósemce. – Nie mamy wielu gwiazd w drużynie, jednak razem tworzymy silny zespół – mówi Alex Laslo, środkowy rozgrywający rumuńskiego zespołu. – Postaramy się zagrać jak najlepszy turniej oraz wygrać każdy mecz. To dla nas dużo, że znaleźliśmy się w finałowej szesnastce zespołów, ale chcemy zrobić jeszcze jeden krok – dodaje.

Bardzo dobrze zawodnicy Octaviana Hartoagi spisali się również w kwalifikacjach do finałowego turnieju. W nietypowej, bo trzyzespołowej grupie zdobyli oni komplet punktów i po dwóch łatwych spotkaniach wywalczyli awans z pierwszego miejsca. Na otwarcie turnieju pokonali nieprawdopodobnie wysoko, 51:9 zespół Armenii, a następnie dopełnili swojego dzieła, wygrywając 37:30 z Turcją.

Reprezentacja Rumunii nie może mówić jednak o szczęściu w losowaniu grup turniejowych – można powiedzieć, że trafili oni do jednej z najcięższych grup turnieju. Na inaugurację zmierzą się z Francją i wydaje się, że spotkanie to będzie kluczowe, jeżeli chodzi o ich dalsze losy. Następnie czeka ich kolejne bardzo ważne spotkanie z ekipą Chorwacji, aby ostatecznie zmierzyć się z zespołem Węgier. – Każda z tych drużyn jest niezwykle mocna, ale postaramy się dać z siebie wszystko i osiągnąć jak najlepszy wynik – powiedział Alex Laslo.