Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Polska

reprezentacja junorow

Reprezentacja Polski jako gospodarz turnieju chce się pokazać z jak najlepszej strony. Czy Polakom uda się zagrać dobry turniej i, mimo iż nie są w gronie ścisłych faworytów, osiągnąć sukces?

Polacy pod kątem Mistrzostw Europy przygotowują się od niespełna roku pod czujnym okiem trenera Rafała Kuptela. Szkoleniowiec biało-czerwonych to postać bardzo dobrze znana wielu kibicom ze względu na swoją boiskową karierę. W 2007 roku zdobywał wraz z seniorską reprezentacją Polski wicemistrzostwo świata, a ponadto kilkakrotnie święcił klubowe sukcesy. Po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem młodzieży i od października ubiegłego roku przygotowuje kadrę do lat 18 do sierpniowych mistrzostw. Trenerem współpracującym, odpowiedzialnym za szkolenie bramkarzy jest inny, również dobrze znany, były zawodnik Rafał Bernacki. Jak przyznają sami zawodnicy fakt, iż ich trenerzy mają boiskowe doświadczenie nie pozostaje bez znaczenia. – Dzięki temu wiedzą jak nam pomóc, jak się zachowujemy na boisku, przekazują nam swoje umiejętności – mówi rozgrywający Maciek Majdziński. Warto dodać również, że drugim trenerem kadry jest Marcin Pilch, na co dzień trener gdańskiego SMS-u, który jest szkoleniowcem wielu graczy obecnych w reprezentacji.

Siłą polskiego zespołu wydaje się być przede wszystkim gra obronna, do której szczególną wagę przykłada trener Rafał Kuptel. Polacy podczas przygotowań do mistrzostw szczególnie skupiali się właśnie na formacji defensywnej. Widać było, że bardzo dobrze funkcjonowała ona szczególnie w dwóch ostatnich meczach sparingowych z reprezentacją Rosji. To, co cieszy trenera najbardziej to jednak fakt, ze będzie miał do dyspozycji cały zespół. - Jesteśmy zadowoleni z tych przygotowań, szczególnie z faktu, że wszyscy są zdrowi. Nie musimy póki co martwić się o to czy wszyscy będą do naszej dyspozycji, bo na szczęście każdy z chłopaków czuje się dobrze i jest gotowy do gry – mówi Kuptel.

Ważnym elementem, który ma być kluczowy do wygrania wielu spotkań ma być zespołowość. Wszyscy zgodnie przyznają, że nie są w stanie wyróżnić ani jednego gracza, który byłby widocznym liderem drużyny. Ekipa jest na tyle wyrównana, że jak przyznaje szkoleniowiec biało-czerwonych, ciężko przewidzieć, kto ostatecznie będzie miał okazję reprezentowania Polski w finałowym turnieju. – Niezwykle ciężko będzie podjąć decyzję, aby wybrać ostateczną szesnastkę – przyznaje Kuptel - W tej chwili powołałem osiemnastu graczy i nie będzie to łatwe ani fajne, aby zadecydować których dwóch zawodników nie wystąpi na tym turnieju.

W fazie grupowej Polacy zmierzą się z Niemcami, Białorusią oraz Czechami. Pierwsze inaugurujące spotkanie rozegrają z teoretycznie najmocniejszymi Niemcami. Warto jednak zaznaczyć, że podczas niedawnego turnieju w Lubece to Polacy byli lepsi, pokonując swoich rywali 28:26. Wydaje się więc, że każdy z rywali powinien być w zasięgu biało-czerwonych. – Ogólnie na tych mistrzostwach nie ma drużyny, której bym się nie obawiał. Każdy zespół ma swoje atuty i rywalizacja będzie na pewno mocno wyrównana. Naszym celem jest awans do pierwszej ósemki, który da nam pewne miejsce na Mistrzostwach Świata 2015. Jest to dla nas szczególnie ważne, ponieważ jest to jedyna możliwość promocji – mówi Rafał Kuptel.

 

DROGA DO MISTRZOSTW EUROPY do lat 18 w POLSCE

Jako gospodarz Polacy mieli zapewniony udział w ME

POLSKA W AKCJI

Pierwsza Runda w Gdyni (Grupa D):

 • Niemcy – Polska / 14.08.2014, godz. 19:30
 • Polska – Białoruś / 15.08.2014, godz. 19:30
 • Polska – Czechy / 17.08.2014, godz. 19:30

POPRZEDNIE WYSTĘPY NA MISTRZOSTWACH EUROPY do lat 18

 • 2012 – nie uczestniczyli
 • 2010 – 10. miejsce
 • 2008 – nie uczestniczyli
 • 2006 – 4. miejsce
 • 2004 – nie uczestniczyli
 • 2003 – nie uczestniczyli
 • 2001 – nie uczestniczyli
 • 1999 – 6. miejsce
 • 1997 – nie uczestniczyli
 • 1994 – nie uczestniczyli
 • 1992 – nie uczestniczyli