Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Islandia

Islandia

W ostatnich latach reprezentanci Islandii nie plasowali się na czołowych miejscach, jednak na pewno będą chcieli nawiązać do swojego największego sukcesu, czyli mistrzostwa Europy. Czy podopieczni Einara Gudmundssona i Arndala Sigursteinna nawiążą walkę z najlepszymi?

Młodzi Islandczycy występ na XII mistrzostwach Europy mężczyzn do lat 18 zapewnili sobie w Szwecji, gdzie w grupie 2 zajęli miejsce tuż za gospodarzami. W swoim pierwszym spotkaniu musieli uznać wyższość rywala ze Skandynawii, jednak w meczach przeciwko Mołdawii i Grecji nie mieli już problemów. Wysokie zwycięstwa, kolejno 50:16 z Mołdawią i 38:25 z Grecją, zapewniły im awans do turnieju finałowego w Polsce.

Reprezentacja Islandii sześciokrotnie występowała na mistrzostwach Europy do lat 18. Ich największym sukcesem jest pierwsze miejsce w 2003 roku w Słowacji. Pozostałych występów nie mogą jednak zaliczyć do udanych, bo choć w 2008 stanęli tuż za podium, to głównie zajmowali miejsca w drugiej dziesiątce.

Podczas sierpniowych mistrzostw Islandczycy wystąpią w grupie A wraz z Serbią, Szwajcarią i Szwecją. Faworytami grupy wydają się być Szwedzi, jednak młodzi Islandczycy pragną walczyć o awans do dalszej fazy. W turnieju kwalifikacyjnym prym wiódł Omar Magnusson, który zdobył aż 24 bramki. Ważnym ogniwem zespołu byli także: Egill Magnusson oraz Leonhard Thorgeir Hardarson. Czy któryś z nich stanie się gwiazdą turnieju w Polsce? – Myślę, że mamy szesnastu mocnych zawodników. Moim zdaniem kilku z nich może być gwiazdami turnieju, ale mam nadzieję, że to nasi bramkarze okażą się najlepsi – stwierdził Egill Magnusson.

 

DROGA DO MISTRZOSTW EUROPY do lat 18 w POLSCE

ISLANDIA W AKCJI

Pierwsza Runda w Gdańsku (Grupa A):

  • Serbia – Islandia / 14.08.2014, godz. 19:00
  • Islandia – Szwecja / 15.08.2014, godz. 17:00
  • Szwajcaria – Islandia / 17.08.2014, godz. 19:00

POPRZEDNIE WYSTĘPY NA MISTRZOSTWACH EUROPY do lat 18