Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Hiszpania

Hiszpania

Hiszpanie to kolejny zespół znajdujący się w ścisłym gronie faworytów do zdobycia złotego medalu podczas tegorocznych Mistrzostw Europy. Czy uda im się powtórzyć osiągnięcie sprzed dwudziestu lat i stanąć na najwyższym stopniu podium?

Zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego największy sukces w kategorii U18 osiągnęli w 1994 roku, kiedy to podczas turnieju rozgrywanego w Izraelu w finale pokonali zespół Portugalii i zdobyli Mistrzostwo Europy. Jednym z zawodników ówczesnej drużyny był Alberto Entrerrios, późniejsza gwiazda reprezentacji Hiszpanii. Poza złotem sprzed dwóch dekad La Roja może pochwalić się również dwoma srebrnymi medalami (1999 i 2010) oraz jednym brązowym (1992). Ponadto dwa lata temu podczas jedenastych Mistrzostw Europy zagrali w meczu o trzecie miejsce, jednakże przegrali tam z reprezentacją Danii 22:37.

Teraz młodsi koledzy tych zawodników będą mieli okazję zrewanżować się Skandynawom, z którymi zmierzą się w fazie grupowej. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo silna grupa, co podkreślił również w swojej wypowiedzi szkoleniowiec Hiszpanów, Alberto SuarezJesteśmy w finałowej fazie mistrzostw Europy i tu nie ma słabych drużyn, ale jestem pewny, że nasi przeciwnicy również nie cieszą się z faktu, że przyjdzie im się zmierzyć z naszą ekipą. Faktem jest, że pojedziemy do Polski nie mając zbyt obszernej wiedzy o rywalach, ponieważ jesteśmy dopiero na początku czteroletniego etapu budowania zespołu - mówił po losowaniu trener Hiszpanów. – To ważne, że w drugiej fazie turnieju unikniemy starcia z Niemcami, Chorwacją czy Francją, generalnie drużynami bardzo mocnymi w tej kategorii wiekowej. Ponadto w drugiej połówce drabinki znalazły się też Węgry i Rumunia, które również dysponują niezwykle wartościowymi zawodnikami.

Warto zaznaczyć, że Alberto Suarez to szkoleniowiec, który od lat uzyskuje świetne wyniki w pracy z młodzieżą. Do tej pory zajmował się reprezentacją zawodników urodzonych do 1992 roku i chociażby rok temu, podczas mistrzostw w Bośni i Hercegowinie sięgnął z nimi po wicemistrzostwo świata. Ponadto ze swoimi drużynami zdobywał Młodzieżowe Mistrzostwo Europy 2012, Juniorskie Wicemistrzostwo Świata 2012, oraz Wicemistrzostwo Europy 2011 w tej samej kategorii.

Prócz osoby trenera w drużynie Hiszpanów warto zwrócić uwagę na takich zawodników jak lewy rozgrywający Agustin Casado Marcelo, lewoskrzydłowy Jaime Fernandez Fernandez, kołowy Jose Oliver Hernandez czy kolejny lewy rozgrywający Daniel Dujshebajev Dobichevaeva (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa). Szczególnie pierwsza trójka była silnym elementem drużyny podczas turnieju kwalifikacyjnego, podczas którego po trzech łatwych meczach Hiszpanie zajęli pierwsze miejsce, pokonując kolejno Czechy (33:19), Ukrainę (38:16) oraz Litwę (16:30).

 

DROGA DO MISTRZOSTW EUROPY do lat 18 w POLSCE

HISZPANIA W AKCJI

Pierwsza Runda w Gdańsku (Grupa B):

  • Hiszpania – Dania / 14.08.2014, godz. 13:00
  • Macedonia – Hiszpania / 15.08.2014, godz. 13:00
  • Hiszpania – Rosja / 17.08.2014, godz. 13:00

POPRZEDNIE WYSTĘPY NA MISTRZOSTWACH EUROPY do lat 18