Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Dania

Dania

Duńczycy w niemalże każdej kategorii rozgrywek piłki ręcznej wymieniani są jako głowni pretendenci do zdobycia złotego medalu. Nie inaczej jest w kategorii U18, w której Skandynawowie radzą sobie świetnie od lat.

Do tej pory rozegrano jedenaście turniejów Mistrzostw Europy do lat 18, podczas których Duńczycy stawali na podium… dziewięć razy! Od 1999 roku cyklicznie zdobywają medale na tej imprezie, jednakże co ciekawe nie udało im się jeszcze ani razu sięgnąć po złoto (sześć brązowych medali, trzy srebrne). Czy reprezentacji prowadzonej przez Mortena Henriksena uda się przełamać w końcu złą passę i osiągnąć najwyższy cel? Chociaż sam szkoleniowiec jest ostrożny w stawianiu sobie takich celów, wydaje się, że szanse na to są dość spore.

Zanim jednak Duńczycy pomyślą o finale, przed nimi faza grupowa, w której zagrają z bardzo silnymi i wymagającymi przeciwnikami. Zmierzą się w niej z Hiszpanami, Rosjanami oraz Macedończykami. – Ta grupa wygląda na bardzo silną, więc nie byliśmy zbytnio szczęśliwi po tym losowaniu. Mimo to czekamy z niecierpliwością na te trzy, bardzo trudne mecze – mówi szkoleniowiec Duńczyków. – Naszym celem jest awans do Mistrzostw Świata w 2015 roku, dlatego też plan minimum to pierwsza dziesiątka. Oczywiście jednak zrobimy wszystko, aby osiągnąć więcej, to jest miejsca 1-8. Chłopcy ciężko trenują i wierzymy, że wszystko jest możliwe.

W rozgrywanych na własnym terenie kwalifikacjach do sierpniowego turnieju Duńczycy zajęli drugie miejsce, ustępując reprezentacji Francji. Spotkanie jednak było niezwykle zacięte, do przerwy to gospodarze prowadzili dwoma bramkami, aby ostatecznie w drugiej połowie stracić cztery bramki więcej i przegrać 29:31. Dobre zawody rozgrywał podczas tego spotkania zdobywca 9 bramek, Fredrik Igemann Bentsen, udowadniając, że jest niezwykle silnym punktem swojej drużyny. W kolejnych spotkaniach eliminacyjnych Duńczycy najpierw gładko pokonali Bułgarię 41:22, a następnie w bezpośrednim meczu o awans wywalczyli zwycięstwo z dzielnie walczącym zespołem Bośni i Hercegowiny (29:32).

W duńskim zespole pomijając Igemanna Bentsena warto jest zwrócić również uwagę na Christiana Olsena, Nicolaja Noragera czy chociażby Allana Toft-Hansena, brata dobrze znanych z występów w seniorskiej reprezentacji Henrika i Rene.

 

DROGA DO MISTRZOSTW EUROPY do lat 18 w POLSCE

DANIA W AKCJI

Pierwsza Runda w Gdańsku (Grupa B):

  • Hiszpania – Dania / 14.08.2014, godz. 13:00
  • Dania – Rosja / 15.08.2014, godz. 15:00
  • Dania – Macedonia / 17.08.2014, godz. 15:00

POPRZEDNIE WYSTĘPY NA MISTRZOSTWACH EUROPY do lat 18