Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Czechy

Czechy

W ostatnich latach reprezentanci Czech nie należeli do czołówki, ale w swojej historii zdobyli już wicemistrzostwo Europy i w swoich szeregach mieli króla strzelców. Czy w najbliższym turnieju sprawią niespodziankę?

Podopieczni Libora Hrabala występ na XII mistrzostwach Europy mężczyzn do lat 18 wywalczyli na turnieju w Hiszpanii. Choć w pierwszym spotkaniu musieli uznać wyższość gospodarzy, to dzień później wygrali z Litwą. Potwierdzeniem awansu było spotkanie z Ukrainą. Młodzi Czesi przegrywali po pierwszej połowie, jednak zmobilizowali się i tym samym zapewnili awans do turnieju finałowego.

Reprezentacja Czech sześciokrotnie występowała na mistrzostwach Europy do lat 18. W ostatnich latach nie może jednak pochwalić się sukcesami, bowiem zajmowała miejsca w drugiej dziesiątce. Ich największym sukcesem jest wicemistrzostwo Europy, które zdobyli w 1997 roku w Estonii. Warto również wspomnieć o turnieju w 2008, którego Czesi byli organizatorem. Wtedy to królem strzelców został Petr Linhart.

Podczas sierpniowych mistrzostw Czesi wystąpią w grupie D wraz z Niemcami, Białorusią i Polską. – Byliśmy w czwartym koszyku, więc myślę, że nie możemy narzekać na losowanie. Mogliśmy wylosować silniejszych przeciwników, choć są oni bardzo wyrównani i może być jakaś niespodzianka. W każdym razie turniej jest dla nas wielkim wyzwaniem i chcemy awansować do kolejnej fazy. Przed nami ciężka praca, by dobrze się przygotować – stwierdził trener Czechów, Libor Hrabal.

Najlepszym strzelcem turnieju kwalifikacyjnego był Jiri Dolejsi, autor 12 bramek. Tuż za nim znaleźli się Stanislav Kasparek oraz Filip Brezina, którzy trafiali dziesięciokrotnie.

 

DROGA DO MISTRZOSTW EUROPY do lat 18 w POLSCE

CZECHY W AKCJI

Pierwsza Runda w Gdyni (Grupa D):

  • Białoruś – Czechy / 14.08.2014, godz. 17:30
  • Czechy – Niemcy / 15.08.2014, godz. 17:30
  • Polska – Czechy / 17.08.2014, godz. 19:30

POPRZEDNIE WYSTĘPY NA MISTRZOSTWACH EUROPY do lat 18