Euro Handball Poland 2014

Poznaj uczestników ME do lat 18: Chorwacja

Repka 1996_Bugojno

Reprezentacja Chorwacji do Polski przyjeżdża z myślą o miejscu na podium i jednocześnie jako jeden z faworytów. Czy zawodnikom Hrvoje Horvata uda się spełnić pokładane w nich nadzieje i wrócić na Bałkany z medalem?

Chorwacja to bardzo silna drużyna z ogromnymi tradycjami w piłce ręcznej. Od lat znajdują się oni w czołówce europejskiej i są wymieniani jako jedni z głównych pretendentów do zdobycia Mistrzostwa Europy. Do tej pory zdobyli oni (ex aequo z Niemcami) najwięcej złotych medali ME do lat 18, triumfując dwukrotnie – w 2006 i 2010 roku. Warto zaznaczyć, że najlepszymi zawodnikami obu imprez zostawali właśnie Chorwaci – odpowiednio: dobrze znany Domagoj Duvnjak oraz Ante Kaleb.

W obecnym zespole niezwykle ciężko jest wskazać jednego zawodnika, który byłby ewidentnie wyróżniającą się postacią. – Nasz zespół składa się z wielu indywidualności, jednakże naszym celem jest, żeby grać jak zespół, a nie polegać na jednym czy dwóch zawodnikach – mówi chorwacki kołowy, Marin Šipić – Każdy z graczy jest w naszej drużynie tak samo ważny. Wydaje mi się, że mamy potencjał, aby znaleźć się w pierwszej czwórce, ale to będzie możliwe tylko, jeżeli będziemy słuchać naszego trenera i robić to, co uważa za słuszne.

Wydaje się, że dla Chorwatów kluczowe będą mecze grupowe. W pierwszej fazie turnieju zagrają z mocnymi i wymagającymi zespołami, takimi jak Francja, Węgry i Rumunia. Wydaje się, że jest to obok grupy B najcięższa ze wszystkich. Poziom jest niezwykle wyrównany i wydaje się, że każdy wynik jest możliwy. – Pierwszy mecz zagramy z reprezentacją Węgier, będzie to dla nas bardzo ważne spotkanie, chcemy zacząć turniej od zwycięstwa – mówił po losowaniu grup trener Chorwatów, Hrvoje HorvatJak mogliśmy zauważyć, bardzo dobry zespół ma ekipa Francji, jest to moim zdaniem najmocniejsza drużyna w tej grupie. Póki co nie posiadamy zbyt wielu informacji na temat zespołu Rumunii, jednakże ze względu na ich tradycję związaną z piłką ręczną musimy ich szanować.

Swoją siłę Chorwaci pokazali już w eliminacjach do sierpniowego turnieju, kiedy to bez żadnych problemów wygrali turniej kwalifikacyjny. Na inaugurację pokonali zespół Macedonii 26:18, mimo iż do przerwy tracili do swoich przeciwników jedną bramkę. Później było już tylko lepiej – najpierw wygrali różnicą trzydziestu bramek z Gruzją, a następnie z Holandią 18:32. Czy w fazie grupowej turnieju pójdzie im równie dobrze? – Jeżeli wygramy swoje pierwsze spotkanie z Węgrami, wówczas nasze morale wzrosną i będzie nam łatwiej stawić czoła Francji i Rumunii – twierdzi Marin Šipić.

 

DROGA DO MISTRZOSTW EUROPY do lat 18 w POLSCE

CHORWACJA W AKCJI

Pierwsza Runda w Gdyni (Grupa C):

  • Chorwacja – Węgry / 14.08.2014, godz. 15:30
  • Rumunia – Chorwacja / 15.08.2014, godz. 15:30
  • Francja – Chorwacja / 17.08.2014, godz. 13:30

POPRZEDNIE WYSTĘPY NA MISTRZOSTWACH EUROPY do lat 18