Euro Handball Poland 2014

MIEJSCA 13.-16.: Czesi z pierwszym turniejowym zwycięstwem

_DSC8717

Reprezentacja Czech pokonała Macedonię 27:21 (13:11) i w sobotę zagra o 13. miejsce podczas Mistrzostw Europy 2014 do lat 18. Dla czeskiej drużyny było to pierwsze turniejowe zwycięstwo.

RELACJA:

Drużyna prowadzona przez trenera Libora Hrabala już w pierwszych minutach spotkania wywalczyła sobie kilkubramkową przewagę. Świetnie w bramce spisywał się Filip Herajt (obronione dwa rzuty karne), na czym korzystali jego koledzy z drużyny. W 4. minucie po trafieniu Jiriego Dolejsiego Czesi wygrywali 3:0, a chwilę później ich przewagę do czterech bramek powiększył Stepan Zeman.

Macedończycy długo nie potrafili znaleźć sposobu na agresywną obronę rywali. Bałkańscy szczypiorniści, grający bez jednego ze swoich liderów Marko Nelovskiego, mieli spore problemy ze skutecznością, słabo spisywała się też ich defensywa.

Sygnał do odrabiania strat dało ekipie Aleksandra Jovikja dopiero kilka skutecznych interwencji bramkarza, Nikoli Kizikja. W 24. minucie po bramce Gorana Krstevskiego Macedończycy przegrywali już tylko 8:9, przed przerwą Czesi powiększyli jednak prowadzenie do dwóch bramek.

Druga połowa spotkania przebiegała pod dyktando drużyny trenera Hrabala, która bez większych problemów utrzymywała dwu- lub trzybramkową przewagę. W 53. minucie trafienie Vita Kucery wysunęło Czechów na prowadzenie 23:19, a ich wygraną w 56. minucie przypieczętował Filip Doricak.

_DSC8744

WYPOWIEDZI:

Nikola Matlieski, Macedonia, trener: Gratulacje dla rywali, byli dzisiaj lepszym zespołem. Mieliśmy sporo problemów przed meczem, naszych trzech zawodników jest kontuzjowanych. Źle zaczęliśmy mecz i po kilku przestrzelonych rzutach nie byliśmy w stanie odmienić losów rywalizacji. Mam nadzieję, że w kolejnym spotkaniu zagramy lepiej.

Viktor Grozdanovski, Macedonia, zawodnik: Gratulacje dla Czechów. Grali dzisiaj bardzo dobrze i wygrali zasłużenie. Przegraliśmy to spotkanie bo źle zaczęliśmy mecz i nie walczyliśmy przez cały mecz. Pozwoliliśmy rywalowi wyprowadzić też wiele szybkich kontr.

Libor Hrabal, Czechy, trener: Jestem zadowolony z tego, że wygraliśmy pierwszy mecz podczas turnieju. To była nasza ostatnia szansa by ugrać cokolwiek. Chłopcy walczyli dzielnie, przede wszystkim w obronie, gdzie graliśmy dobrze. Straciliśmy tylko 21 bramek, co pokazuje że nasz bramkarz również grał świetnie. Popełniliśmy dzisiaj zbyt dużo błędów technicznych, ale udało się nam wygrać dzięki temu, że przez cały mecz walczyliśmy.

David Biciste, Czechy, zawodnik: Świetnie zaczęliśmy dzisiejszy mecz. To nasze pierwsze zwycięstwo podczas turnieju, jesteśmy bardzo szczęśliwi. W trakcie spotkania cały czas byliśmy bardzo skupieni i od początku prowadziliśmy dwoma lub nawet i czterema bramkami. To pokazuje, że byliśmy dzisiaj lepsi.