Euro Handball Poland 2014

GRUPA M2: Wspaniała wygrana Węgrów

EURO 18 WEGRY - NIEMCY

Po niesamowitym meczy Węgrzy pokonali Niemców w pierwszym meczu rundy głównej 30:20. Dzięki tej wygranej znacznie zbliżyli się oni do awansu do półfinału Mistrzostw Europy.

RELACJA:

Spotkanie między Niemcami a Węgrami wydawało się być meczem dnia. Oba zespoły pewnie wygrały swoje poprzednie mecze wysokimi różnicami bramek i typowani byli na głównych faworytów dalszej fazy tego turnieju. Spotkanie rozpoczęło się od udanej interwencji Paula Poratha, który pokazał, że jest w dobrej dyspozycji, jednak nie zdołał obronić dobitki i po bramce Davida Fekete było 1:0 dla Węgrów. W trzeciej minucie dwuminutową karę otrzymał Martin Varju, a rzut karny na gola zamienił Bjorn Zintel. To był dobry czas dla zawodników Christiana Schwarzera, którzy po trafieniachLukasa Mertensa i Larsa Weisgerbera objęli prowadzenie 4:2. To było pierwsze a za razem ostatnie prowadzenie Niemców w tym spotkaniu.

Następne minuty były pod kontrolą Węgrów, którzy rzucili dziewięć bramek z rzędu. W ósmej minucie trafiłMatyas Gyori, dając swojej drużynie remis. Przy następnym goli na 6:4 o czas poprosił Schwarzer, ale to nie pomogło jego zespołowi. W świetnej formie byli Węgrzy, a szczegolnie David Fekete, Donat Bartok i Adam Juhasz. Niemcy przełamali się w 19. minucie, kiedy po kontrataku trafiłJarome Muller (11:5). Jednakże ciągle nie grali oni dobrze i nie mogli odnaleźć rytmu gry z fazy grupowej. Co warto zaznaczyć Węgrzy wspaniale wspierani byli przez swoją ławkę, która żywiołowo reagowała na każdą akcję swoich kolegów. Niemcy próbowali zmniejszyć dystans, jednakże nie udało im się to i do przerwy przegrywali 16:9.

Drugą połowę Niemcy rozpoczęli od trafienia Rico Kellera w 33. minucie, jednakże szybko odpowiedzieli Węgrzy, którzy stopniowo powiększali dystans. W 36. minucie wynosił on już osiem bramek. Niemcy próbowali trafić jak najwięcej bramek, ale to Węgrzy byli tymi, którzy dyktowali warunki gry. W 39. minucie wykluczeniem ukarany został Donat Bartok i wydawała się być to idealna sytuacja dla przeciwników na zmniejszenie strat, której jednak nie udało im się wykorzystać. Wydawało się, że nie mieli oni kompletnie pomysłu, jak złamać świetnie grających Węgrów – nawet jeśli doprowadzali do pięciu bramek straty, przeciwnicy szybko wracali do poprzedniego stanu rzeczy. W pewnym momencie dzięki kolejnemu rzutowi ze skrzydła autorstwa Davida Fekete było już dziewięć bramek różnicy.

Na kwadrans przed końcem Christian Schwarzer nie trafił jeszcze nadziei na pozytywny rezultat i poprosił o czas. Rzeczywistość nie była jednak zbyt optymistyczna i szybko po golu Matyasa Gyori oraz kontrataku Martin Varju Węgrzy prowadzili dziesięcioma bramkami. Niemcy byli bezsilni i bez pomysłu na grę. Nawet wykluczenia dla przeciwników nie pomogły im w zmniejszeniu strat i ich porażka była więcej niż pewna, jedynym pytaniem było tylko iloma punktami. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 30:20.

WYPOWIEDZI:

Janos Gyurka, Węgry, trener:  To zwycięstwo było dla nas dzisiaj możliwe, dzięki temu, że nasz zespół jest kompletny i każdy mecz wygrywamy ogromnym sercem. Wygraliśmy przeciwko dobrze przygotowanym Niemcom i wierze, że głównym powodem naszej wygranej jest obrona, ponieważ wiele razy przerywaliśmy grę i uniemożliwialiśmy Niemcom ich szybką grę. Mój zespół jest mocno zdyscyplinowany i dokładnie słuchał oraz wykonywał polecenia trenerów. Jesteśmy zadowoleni z tego zwycięstwa i będziemy dalej walczyć z takim samym duchem jak do tej pory.

Gergely Rozsavolgyi, Węgry, zawodnik: Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku i wierzę, że był on możliwy dzięki wielu wygranym piłkom. Pokazaliśmy, że to było zespołowe zwycięstwo i wierzyliśmy w siebie. Również chciałbym zwrócić uwagę na mojego partnera w bramce, który również świetnie się spisał, broniąc dwa rzuty karne. Teraz przygotowujemy się, aby kontynuować to w meczu z Polską.

Jochen Beppler, Niemcy, trenerPo pierwsze gratulacje dla Węgrów. Przegraliśmy przeciwko świetnemu zespołowi i z naszego punktu widzenia ta historia była opowiedziana bardzo szybko. Wygrywaliśmy 4:2, następnie straciliśmy dziewięć bramek i skończyło się 11:4. Nie potrafiliśmy pozbierać się po tym okresie, otrzymaliśmy zbyt dużo kontrataków i wykluczeń. Muszę przyznać, że zwycięstwo Węgier jest jak najbardziej zasłużone.

Alexander Williams, Niemcy, zawodnik: Na początku chcę pogratulować przeciwnikom wygranej. Wydaje mi się, że byliśmy dobrze przygotowani, ale oni wyszli z dobrą obroną. To był dla nas ogromny problem, także ich bramkarz grał świetnie. Tak jak powiedział Jochen, zaczęliśmy dobrze, ale później nie mieliśmy zbyt dużo rozwiązań zarówno w ataku, jak i w obronie. Nie byliśmy skoncentrowani i przegraliśmy.

WĘGRY – NIEMCY 30:20 (16:9)

Węgry: Pasztor, Rozsavolgyi – Bartok 5, Deak, Fekete 5, Fuzi 1, Gabor 1, Gyori 6, Juhasz 4, Ligetvari 3, Mikita, Nemes 2, Schmid, Szilagyi, Urban, Varju 3.
MVP: Gergely Rozsavolgyi.