Euro Handball Poland 2014

GRUPA M1: Męczarnie Hiszpanów

Hiszpania

Po bardzo dobrym i wyrównanym spotkaniu Hiszpanie pokonali świetnych Szwajcarów i awansowali do półfinału. Było to najtrudniejsze spotkanie podopiecznych Alberto Suareza.

Choć faworytem ostatniego spotkania rundy głównej byli Hiszpanie, to już pierwsze minuty pokazały, że nie będą mieć łatwo (1:3; 6 min.). Szwajcarzy prezentowali swoją agresywną i aktywną obronę, z którą podopieczni Alberto Suareza mieli spore problemy. Szwajcarzy nie zawodzili też w ataku i po trzynastu minutach prowadzili różnicą trzech bramek (3:6). Nie zamierzali na tym poprzestać i dzięki kolejnym skutecznym akcjom, dorzucili dwa trafienia.

Kolejne akcje to wyrównana gra obu drużyn. Przy stanie 5:8 o czas poprosił trener Michael Suter. Jego rady przyniosły efekt, bowiem Szwajcarzy uspokoili grę i po chwili zdobyli kolejną bramkę. Hiszpanie popełniali za to błędy, które ich rywale zamienili na kontrataki. Prosta, ale bardzo skuteczna gra Szwajcarów pozwoliła im na zwiększenie dystansu (7:12). Ostatnie minuty należały jednak do hiszpańskich zawodników, którzy zmniejszyli straty i do szatni schodzili ze stratą tylko jednej bramki.

Po przerwie Szwajcarzy kontynuowali swoją dobrą grę. Hiszpanie mieli co prawda szansę na doprowadzenie do remisu, ale oddawali niecelne rzuty. Udało im się to dopiero po rzucie Davida Fernandeza. Konsekwentna gra Szwajcarów pozwoliła im na kolejne trafienia, dzięki którym utrzymywali się w grze (18:18; 47 min.).

Sytuacja zmieniła się po rzucie karnym Hiszpanów. Mieli oni dwie bramki przewagi i na dodatek wykorzystali błąd rywala. Dało im to cztery bramki przewagi, co spotkało się z reakcją trenera Sutera (22:18; 52 min.). W miejsce bramkarza wprowadził on dodatkowego zawodnika, jednak nie odmieniło to sytuacji (25:21; 56 min.).Ostatecznie Hiszpanie wygrali swoje kolejne spotkanie i awansowali do półfinału.

ESP - SUI

WYPOWIEDZI:

Alberto Suarez, Hiszpania, trener: Przed meczem wiedzieliśmy, że awansowaliśmy do półfinału, bo Szwedzi przegrali swój mecz. To było ważne, dlatego też Szwajcarzy mieli bardzo dobry początek.

Aleix Gomez, Hiszpania, trener: Myślę, że Szwajcaria miała mocniejszy początek. W pierwszej połowie narzucili swój styl, ale w drugiej było już zupełnie inaczej. Jestem szczęśliwy, bo awansowaliśmy do półfinału.

Michael Suter, Szwajcaria, trener: Gratulacje dla Hiszpanii. Byliśmy bardzo dobrze przygotowani i prowadziliśmy pięcioma bramkami, ale wtedy nasz kapitan doznał kontuzji kostki. Hiszpanie byli bardzo szybcy i sprawiało to nam problemy.

Tim Aufdenblatten, Szwajcaria, zawodnik: Zaczęliśmy bardzo dobrze. Po kilku minutach prowadziliśmy pięcioma bramkami, więc mieliśmy dobry początek. Hiszpanie mają więcej zawodników grających na takim poziomie, więc było nam trudno. Końcówka również była bardzo wyrównana. Oczekujemy kolejnego spotkania.