Euro Handball Poland 2014

GRUPA M1: Emil Nielsen zatrzymał Szwedów

_DSC8164

W najciekawiej zapowiadającym się środowym meczu w Gdańsku reprezentacja Danii pokonała Szwecję 34:22 (20:9). Duńczycy losy rywalizacji rozstrzygnęli już przed przerwą, a ich bohaterem został bramkarz Emil Nielsen.

RELACJA:

Mający na swym koncie zero punktów Duńczycy przed startem rywalizacji ze Szwedami byli skazywani na porażkę. Ekipa Mortena Henriksena po wtorkowej przegranej ze Szwajcarią miała minimalne szanse na awans do półfinału, nic więc dziwnego, że w roli faworyta rywalizacji upatrywano reprezentantów Trzech Koron. Przedmeczowe dywagacje  jeszcze w pierwszej połowie zweryfikował… Emil Nielsen, który okazał się katem szwedzkiej drużyny.

Pierwsze minuty spotkania pozwalały przypuszczać, że kibice zgromadzeni w hali AWFiS będą świadkami wyrównanego widowiska. Jeszcze po sześciu minutach rywalizacji na tablicy świetlnej mieliśmy remis 3:3, wkrótce jednak swój koncert w bramce zaczął Nielsen i Duńczycy odskoczyli na dystans kilku trafień.

W 9. minucie po bramce Frederika Krabbe Duńczycy wyszli na prowadzenie 7:3, które szybko powiększyli do stanu 13:7 (16. minuta). Świetne zawody w drugiej linii ekipy trenera Henriksena rozgrywał Nicolaj Norager, ale prawdziwą gwiazdą był Nielsen, który w samej pierwszej połowie zanotował aż 14 skutecznych interwencji (60%!). Po trzech kolejnych bramkach Noragera w 20. minucie Duńczycy wygrywali już 17:7, przed przerwą powiększając swą przewagę o jeszcze jedną bramkę (20:9).

Druga część meczu to bezskuteczne próby odwrócenia losów rywalizacji przez reprezentantów Trzech Koron. Grający bez swojego lidera Lukasa Nilssona (kontuzja dłoni w I połowie) Szwedzi co prawda w 38. minucie zmniejszyli straty do ośmiu trafień, ale wkrótce Duńczycy ponownie odskoczyli na ponad dziesięciobramkowe prowadzenie, ostatecznie wygrywając 34:22.

_DSC8075

WYPOWIEDZI:

Morten Henriksen, Dania, trener: Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy, a wczoraj byłem smutny i to jest ta ciekawa sprawa z naszym zespołem. Kiedy gramy na wysokim poziomie wówczas idzie nam świetnie, co pokazały mecze z Rosją, Macedonią, a teraz także i ze Szwecją. Z drugiej jednak strony mamy też słabsze mecze, jak ten z Hiszpanią. Mam nadzieję, że ustabilizujemy formę i że nasi przyjaciele z Hiszpanii pomogą nam wejść do półfinału.

Emil Nielsen, Dania, zawodnik: Nie spodziewałem się tak świetnego meczu w wykonaniu naszego zespołu. Co prawda uważałem, że jesteśmy w stanie pokonać Szwedów, ale nie po takim meczu. Dzisiaj nasza obrona była znakomita, tak jak i atmosfera w drużynie. To właśnie obrona i świetna skuteczność były kluczami do wygranej.

Ulf Nystrom, Szwecja, trener: W pierwszej połowie Dania grała naprawdę świetnie, zaprezentowali znakomitą formę i postawę. Niestety, nie byliśmy przygotowani do gry na tym samym poziomie i dlatego różnica już w przerwie była tak ogromna. Nie graliśmy dobrze, zwłaszcza przed przerwą. Potem było już troszkę lepiej, ale strata do Duńczyków była po prostu zbyt duża.

Emil Hansson II, Szwecja, zawodnik: Dania była dzisiaj po prostu lepszym zespołem. Nie ma pojęcia co stało się z nami w trakcie meczu, ciężko to teraz ocenić. To były trudne zawody. Podjęliśmy zbyt wiele złych decyzji w ataku, co pozwoliło Dania zdobyć sporo prostych bramek.