Euro Handball Poland 2014

GRUPA I2: Białoruś wygrywa z Rumunią

EURO 18 BIALORUS - RUMUNIA

Białoruś wygrała swoje dzisiejsze spotkanie przeciwko ekipie Rumuni. 32:29. Dzięki dobrej drugiej połowie byli oni w stanie wypracować trzy bramki przewagi i cieszyć się ze zwycięstwa.

RELACJA:

Spotkanie rozpoczęło się od dwóch szybkich bramek. Początkowo Rumunia wydawała się być pewna siebie, jednak popełnione przez nią dwa błędy pozwoliły Białorusi doprowadzić do remisu. Białorusini popełniali błędy, a dzięki bramce dobrze dysponowanego Leonarda Stefana, Rumuni na prowadzenie. Białorusini nie zamierzali się poddawać i doprowadzili do remisu.

Po trafieniu Mariusa Popa Rumunia ponownie doprowadzili do remisu (8:8). Rezultat nie ulegał zmianie aż do 20. minuty. Gra toczyła się systemem “bramka za bramkę” i żadna z drużyn nie mogła wypracować przewagi. Na pięć minut przed końcem pierwszej połowy Rumunia stracili piłkę, dzięki czemu rywale mieli szansę na dwie bramki przewagi. Na ich drodze stanął jednak Richard Freiwald.

Pierwsze minuty drugiej połowy to bardzo wyrównana gra. Rumuni zaczęli jednak popełniać błędy, co dało Białorusinom kolejne prowadzenie. Pomimo tego mieli oni problemy z powiększeniem dystansu. Trener Mikolai Zhuk zauważył problemy swoich podopiecznych i poprosił o czas. Jego wskazówki przyniosły efekt, bowiem przewaga zwiększyła się, co spotkało się z reakcją trenera Octaviana Hartoagi (23:18).

Na dziesięć minut przed końcem utrzymywała się pięciobramkowa przewaga Białorusi. Można było odnieść wrażenie, że Rumuni opadają z sił i nie mają pomysłów na rozegranie akcji. W ostatnich minutach bardzo dobre zawody rozgrywał Alexandru Laslo, jednak nie wystarczyło to do poprawy sytuacji. Białorusini utrzymywali dystans, natomiast podopieczni Hartoagi nie byli w stanie odnaleźć rytmu z pierwszej połowy.

WYPOWIEDZI:

Mikalai Zhuk, Białoruś, trener: Spodziewaliśmy się wyrównanego meczu. Wiedzieliśmy, że Rumunia nie jest słabym zespołem. Obawialiśmy się, że w dzisiejszym spotkaniu zrobimy to samo, co w meczu z Polską i Chorwacją, kiedy to prowadziliśmy i straciliśmy szansę. Chciałbym podziękować moim zawodników za walkę.

Maksim Sonchyk, Białoruś, zawodnik: Rok temu graliśmy przeciwko Rumunii podczas turnieju w Polsce. Przegraliśmy spotkanie i dzisiaj mieliśmy szansę na rewanż. Zagraliśmy bardzo dobrze i okazaliśmy się lepsi.

Octavian Hartoaga, Rumunia, trener: Niestety przegraliśmy to spotkanie. Popełniliśmy zbyt wiele błędów w ataku i obronie, co kosztowało nas dwa punkty. Mam nadzieję, że będziemy walczyć w następnych spotkaniach i będzie to wyglądać lepiej. Przed nami ciężkie spotkania w Gdańsku o miejsca 13.-16.

Richard Freiwald, Rumunia, zawodnik: Było to dla nas bardzo ciężkie spotkanie. Popełniliśmy wiele błędów i straciliśmy szansę na awans na Mistrzostwa Świata. Musimy mocno popracować, by zagrać dobre spotkania w Gdańsku.

BIAŁORUŚ– RUMUNIA 32:29 (15:15)

Białoruś: Ukhau, Yaromenka, Sadaunichy – Baklazhets, Karalek 4, Karvatski 5, Kulak 1, Kulesh 2, Lashchakou, Padshyvalau 8, Pashkou, Sasulin 1, Satsiuk, Sonchyk 11, Yermashevich, Yurynok.
MVP: Maksim Sonchyk.