Euro Handball Poland 2014

GRUPA I1: Nieudana pogoń Macedonii, Islandia pierwsza w grupie

_DSC7721

Szczypiorniści reprezentacji Islandii przypieczętowali pierwsze miejsce w grupie I1, pokonując w pierwszym środowym meczu Macedonię 26:25 (14:10).

RELACJA:

Po wtorkowym zwycięstwie Macedończyków nad Serbami, środowa rywalizacja bałkańskiej drużyny z Islandczykami zapowiadała się niezwykle ciekawie. Obie ekipy nadal nie mogły być pewne miejsc gwarantujących grę o mistrzostwa świata, więc wszystko uzależnione było od wyniku ich bezpośredniego starcia.

Losy rywalizacji tak naprawdę rozstrzygnięte zostały jednak już po niespełna kwadransie. Od pierwszych minut stroną zdecydowanie przeważającą byli Islandczycy, którzy szybko zbudowali solidną przewagę. Świetne zawody między słupkami notował Gretar Ari Gudjonsson, a z drugiej linii nie mylił się Egill Magnusson. W 16. minucie Islandczycy wygrywali już 10:4.

Przed przerwą Macedończycy co prawda odrobili część strat wykorzystując przy tym bierną postawę rywali w defensywie, jednak po zmianie stron Islandczycy szybko ponownie zwiększyli przewagę, dobijając rywali kontratakami. W 37. minucie po dwóch bramkach Hakona Styrmissona było już 18:11.

Macedończycy w końcówce meczu rzucili się w szaleńczą pogoń za rywalami. Kilka skutecznych interwencji zanotował Nikola Kizikj, ponownie świetnie dysponowani byli rozgrywający Filip Taleski i Marko Nelovski. Na dwie minuty przed końcem meczu Macedończycy przegrywali już tylko 23:25, na całkowite zniwelowanie strat zabrakło im jednak czasu.

_DSC7781

WYPOWIEDZI:

Nikola Matlieski, Macedonia, trener: Gratulacje dla Islandii. W pierwszej połowie była zdecydowanie lepszym zespołem, po przerwie to my byliśmy lepsi. Grając dobrze w ostatnich dziesięciu minutach nie da się jednak wygrać meczu. Jeśli chcemy cokolwiek osiągnąć na tych mistrzostwach, to musimy grać dobrze przez całe sześćdziesiąt minut.

Marko Stavridis, Macedonia, zawodnik: Gratulacje dla Islandii za sposób, w jaki nas pokonali. Przez cały mecz nie byliśmy odpowiednio skoncentrowani, nie mogliśmy się skupić na grze. Kiedy już zaczęliśmy myśleć w ostatnich dziesięciu minutach mogliśmy zanotować wielki powrót, ale się nie udało.

Einar Gudmundsson, Islandia, trener: Nasza obrona w pierwszej połowie była znakomita, to dzięki temu kontrolowaliśmy mecz. W drugiej połowie mogliśmy nawet przegrać, ale pozwoliliśmy wszystkim zawodnikom pograć przez dłuższy czas. Wynik i nasza wygrana nie były jednak w ogóle zagrożone.

Hakon Styrmisson, Islandia, zawodnik: W pierwszej połowie graliśmy rzeczywiście świetnie, ale w drugiej niemal przegraliśmy mecz. Straciliśmy wówczas głowy, oddaliśmy bardzo dużo niecelnych rzutów. Szczęśliwie jednak wygraliśmy.

_DSC7754

MACEDONIA – ISLANDIA 25:26 (10:14)

Macedonia: Danilovski, Kizikj, Blazhevski – Boshkovski, Grozdanovski, Velkovski 4, Nelovski 10, Popovski, Onchev 2, Stavridis, Markudov, Taleski 6, Davitkovski, Krstanovski, Krstevski, Palevski 3.
MVP: Nikola Kizikj.
Karne:
5/5.
Kary:
2×2 min. (Markudov).

Islandia: Gudjonsson, Baldvinsson – Runarson 1, Kristjansson, Hl. Bjarnason, A. F. Arnarsson 1, S. Magnusson 1, Styrmisson 3, D. Arnarsson, Hardarson 1, E. Magnusson 6, Benediktsson 2, He. Bjarnason 2, O. Magnusson 5, Rikhardsson 1, Palsson 3.
MVP: Hakon Styrmisson.
Karne:
3/4.
Kary:
5×2 min. (Kristjansson, A. E. Arnarsson, E. Magnusson, Benediktsson, Rikhardsson).

Sędziowali: Tomislav Cindric oraz Robert Gonzurek (Chorwacja).
Delegat: Viktor Konopliastyi (Ukraina).
Obserwator: Jean Yves Renon (Francja).