Euro Handball Poland 2014

GRUPA D: Wyrównane spotkanie dla Białorusi

BIALORUS - CZECHY

W pierwszym meczu grupy D Białoruś po niezwykle emocjonującym i wyrównanym spotkaniu pokonała Czechów. Gracze Mikalaia Zhuka wygrali 30:27 i póki co to oni są bliżej awansu do finałowej ósemki.

RELACJA:

Od pierwszych minut spotkanie było niezwykle wyrównane, oba zespoły grały na podobnym poziomie. Wynik spotkania otworzył w pierwszej minucie Uladzislau Kulesh z Białorusi, ale Czesi szybko odpowiedzieli trafieniem Vaclava Franca. Mecz toczył się bramka za bramkę aż do jedenastej minuty, kiedy to dzięki bramce Uladzislau Kulesha Białorusini prowadzili 6:4. Następnie mieli oni świetne szanse do powiększenia prowadzenia, jednakże świetne zawody w czeskiej bramce zaczął rozgrywać Filip Herajt, który najpierw obronił dwa świetne rzuty, a następnie okazał się lepszy od Mikity Yermashevicha przy siódmym metrze. Dzięki jego interwencjom w 17. minucie na tablicy wyników ponownie pojawił się rezultat remisowy (7:7). Jednakże drużyna Libor Hrabal miała trochę problemów ze znalezieniem drogi do bramki przeciwnika i tylko świetna postawa bramkarza ratowała ich przed kolejnymi stratami. W ostatnich minutach obraz gry nie uległ większej zmianie i do przerwy Białoruś prowadziła 14:13.

W drugiej połowie gra bramka za bramkę była kontynuowana. Obaj trenerzy starali się polepszyć obraz gry swoich zespołów, prosząc o czas na żądanie, jednak ciągle spotkanie było mocno wyrównane. Kiedy wydawało się, że zaraz któraś z drużyn doprowadzi do powiększenia swojego dorobku na drodze stawali bramkarze. Zarówno Filip Herajt z Czech, jak i Mikita Ukhau z Białorusi co chwila odnotowywali dobre interwencje. Na kwadrans przed końcem Czesi przejęli prowadzenie (19:20), ale było to bardziej niż pewne, że przeciwnicy nie pozwolą im na jego łatwe utrzymanie. Ostatnie dziesięć minut było mocno nerwowe dla obu ekip i ich kibiców. Na niemalże siedem minut przed końcem Białoruś wygrywała 25:22 i zawodnicy Libora Hrabala grali pod presją. Ze względu na to oddawali rzuty z nieprzygotowanych pozycji i nie trafiały one do bramki. Ostatecznie to Białorusini mogli się cieszyć ze zwycięstwa 30:27.

WYPOWIEDZI:

Mikalai Zhuk, Białoruś, trener: Dzisiaj zobaczyłem całkiem inne zespoły niż rok temu. To pokazuje, że w tej kategorii wiekowej nawet 12 miesięcy to długi okres. Na tym turnieju nie ma słabych drużyn, a pierwszy mecz o niczym nie świadczy, ponieważ w całym turnieju wszystko może się zdarzyć. Mam nadzieję, że mój zespół będzie grał tylko lepiej.

Artur Karvatski, Białoruś, zawodnik: Jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatu spotkania, ale muszę powiedzieć, że Czesi byli świetnym przeciwnikiem. Nasze doświadczenie było bardzo ważne na końcowym etapie meczu. Cieszymy się z dwóch punktów, ale oczekujemy dwóch ciężkich meczów z Polską i Niemcami.

Libor Hrabal, Czechy, trener: Gratuluję Białorusi dwóch punktów. Pierwsze minuty były dla nas mocno nerwowe ale później złapaliśmy kontakt z przeciwnikiem. Mają oni świetnych zawodników na połówkach rozegrania. Mieliśmy okazję, żeby wygrać, jednakże ich bramkarz był w dobrym miejscu i formie. Musze również pochwalić naszego golkipera, który zagrał dobry mecz. Tak naprawdę przegraliśmy to spotkanie w ciągu trzech minut.

Filip Herjat, Czechy, zawodnik: To było wyrównane spotkanie, ale nie byliśmy w stanie tego wykorzystać, kiedy mieliśmy taką okazję. Mieliśmy dobre sytuacje ale nie rzuciliśmy i przegraliśmy ten mecz.

BIAŁORUŚ – CZECHY 30:27 (14:13)

Białoruś: Yaromenka, Sadaunichy – Baklazhets, Karalek 4, Karvatski 6, Kulak, Kulesh 2, Lashchakou, Padshyvalau 5, Pashkou, Sasulin, Satsiuk 4, Sonchyk 3, Ukhau, Yermashevich 2 oraz Yurynok 4.
MVP: Artur Karvatski.