Euro Handball Poland 2014

GRUPA D: Horror dla Polski

EURO 18 POLSKA - BIALORUS

Po niezwykle emocjonującym spotkaniu reprezentacja Polski wygrała swoje pierwsze spotkanie na Mistrzostwach Europy i ciągle może myśleć o awansie do rundy głównej. Dzisiejszego wieczoru pokonali oni w Gdynia Arena Białoruś 26:24.

RELACJA:

Drugie spotkanie podczas tego turnieju było dla gospodarzy bardzo ważne. Przegrana oznaczała dla nich brak awansu do rundy finałowej. Wynik spotkania otworzył Artur Karvatski, który dał Białorusi prowadzenie 1:0, ale szybko odpowiedzieli Polacy rzutem Borysa Brukwickiego. Najlepszy zawodnik polskiego zespołu w meczu z Niemcami, Maciej Majdziński miał małe problemy ze znalezieniem drogi do bramki. Jednakże cały zespół funkcjonował dużo lepiej niż dzień wcześniej. Szczególnie w obronie widać było więcej agresji, co sprawiało Białorusi trudności stworzenia sobie dogodnej sytuacji. Obu zespołom brakowało jednak skuteczności w swoich poczynaniach i po dwunastu minutach wynik wynosił 3:3. Co więcej dobrze w bramce Białorusi spisywał się Mikita Ukhau.

Pierwsze prowadzenie Polakom dał Arkadiusz Moryto, który trafił ze skrzydła, ale Białorusini nie myśleli o oddaniu meczu i rywalizacja zaczęła się rozgrywać bramka za bramkę. Trener Rafał Kuptel poprosił o czas. Coraz lepiej pogrywał Majdziński, który dał gospodarzom prowadzenie 6:4 w 18 minucie. Ponadto całkiem dobrze w polskim zespole spisywał się Daniel Szot. Polacy nie potrafili jednak wykorzystać gry w przewadze, co nie było problemem dla Białorusinów. Kiedy wszyscy myśleli, że pierwsza połowa zakończy się remisem ładną bramkę rzucił Maximilian Rolka, który dał swojemu zespołowi prowadzenie 10:9.

W drugiej części Polacy napotkali małe problemy i w pewnym momencie ich fani mogli oglądać bardzo emocjonujące spotkanie. Po trzech trafieniach Aliaksandra Padshyvalau Białoruś zaczęła prowadzić dwoma bramkami i gospodarze musieli gonić wynik. Trener Kuptel ponownie poprosił o przerwę na żądanie i starał się ponownie wprowadzić swoich graczy na dobrą drogę. Do końca pozostawało tylko piętnaście minut a jego zespół musiał rzucić trzy bramki aby ciągle myśleć o awansie.

W ostatnim kwadransie świetne interwencje notował Jakub Skrzyniarz a jego świetne obrony dawały możliwość wyprowadzania kontrataków. Po jednym z nich wywalczyli rzut karny, który na bramkę zamienił Borys Brukwicki. Kolejna zakończyła się bramką tego samego zawodnika i dała gospodarzom remis 20:20. Na sześć minut do końca ponownie dobrze bronił Skrzyniarz, co wykańczał Majdziński i polska ekipa objęła prowadzenie. Białoruś popełniła jeszcze błędy w ataku, co dało zawodnikom Kuptela wypracować dwie bramki przewagi. Mikalai Zhuk poprosił jeszcze o czas, ale jego zawodnicy nie wykorzystali swojej okazji, dzięki dobrej bramce Polaków (do Skrzyniarza dołączył ponownie Szot, który obronił jeszcze rzut karny). Ostatecznie biało-czerwoni wygrali to spotkanie i mają jeszcze szanse na awans do następnej rundy.

WYPOWIEDZI:

Rafał Kuptel, Polska, trener: Jesteśmy szczęśliwi, że wygraliśmy, to był ciężki mecz. Białoruś postawiła ciężkie warunki, przez długą część meczu wynik oscylował w okolicach remisu, najpierw prowadziliśmy, później Białoruś nas przycisnęła, ale na szczęście udało nam się zniwelować straty. Ten mecz kosztował nas dużo zdrowia i chciałbym podziękować kibicom za wspaniałą atmosferę. Miejmy nadzieję, że presja już z chłopaków zeszła, chłopaki mocno walczyli i to przyniosło efekty. Ogólnie rzecz biorąc jestem zadowolony.

Maciej Majdziński, Polska, zawodnik:Cieszymy się, że wygraliśmy to spotkanie. Był to ciężki mecz, zwycięstwo nie przyszło łatwo. W pewnym momencie przełamaliśmy się i był to moment kiedy uwierzyliśmy w siebie. Wywalczyliśmy zwycięstwo i jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi.

Mikalai Zhuk, Białoruś, trener: To było dobre spotkanie z silnym przeciwnikiem. Nasz zespół próbował wygrać to spotkanie, ale niestety nie udało nam się tego dokonać. Drobne błędy i małe problemy zadecydowały o tym, że przegraliśmy to spotkanie.

Artur Karvatski, Białoruś, zawodnik: Dzisiejszy mecz był wyrównany, podobnie jak ten z Czechami. Bardzo dobrze grał również nasz bramkarz. Mamy ciągle nadzieję, są jeszcze szanse wyjścia z grupy i będziemy walczyć o awans.

POLSKA – BIAŁORUŚ 26:24 (10:9)

Polska: Szot, Skrzyniarz – Wypych, Kowalczyk 2, Pietruszko, Mrozowicz 3, Janikowski 1, Kawka, Rolka 2, Majdziński 6, Cichocki, Brukwicki 5, Skibiński 2, Moryto 2, Bekisz 2, Mastalerz 1.
MVP: Maciej Majdziński.