Euro Handball Poland 2014

GRUPA C: Trzecie zwycięstwo Węgrów

EURO 18 RUMUNIA - WEGRY

Reprezentacja Węgier wygrała swój trzeci mecz w fazie grupowej i pewnie awansowała do rundy finałowej. Po kolejnym łatwym zwycięstwie, tym razem nad zespołem Rumunii wydają się być oni jednym z głównych faworytów w następnej fazie.

RELACJA:

Przed tym meczem reprezentacja Rumuni miała na celu pokazanie się w końcu z dobrej strony jako zespół. Po dwóch porażkach byli oni skazani na grę o miejsca 9-16, ale przeciwnik taki jak Węgry wskazywał, że nie będzie to dla nich łatwa gra na przełamanie. Mecz zaczął się od prowadzenia Węgrów 2:0 po rzutach Daniela Fuzi i Davida Fekete. Szybko jednak odpowiedział po stronie rumuńskiej Robert Gal, a następnie po stracie piłki przez Madziarów kontratak wyprowadził Alexandru Laslo i doprowadził tym samym do remisu. To był dla nich jednaj pierwszy i ostatni kontakt z przeciwnikiem w tym spotkaniu, a świetne zawody w zespole Węgrów zaczął ponownie rozgrywać David Fekete. Dzięki jego bramkom Węgrzy wygrywali w ósmej minucie już 3:6 i stopniowo powiększali dystans. W 14. minucie wykluczeniem ukarany został Adam Juhasz i wydawało się, że będzie to dobra okazja dla przeciwników na wykorzystanie gry w przewadze i przełamania.

W dwudziestej minucie ekipa węgierska zaczęła popełniać błędy i gubić piłkę, co ponownie wykorzystał Alexandru Laslo trafiając po indywidualnej akcji. Trener Madziarów poprosił o czas, aby poukładać swoją drużynę, co przyniosło skutek i niedługo po tym jego gracze odzyskali rytm gry, który prezentowali w poprzednich spotkaniach. Niedługo później dystans wynosił już sześć bramek po tym jak kontratak na bramkę zamienił Adam Juhasz. Postawa Rumunii nie ulegała zmianie i nie byli oni w stanie zmienić rezultatu spotkania. Pierwsza połowa zakończyła się wygraną Węgrów 13:21.

W drugiej części Węgrzy nie zamierzali odpuszczać. Nawet mając pewny awans kontynuowali swoją pewną wygraną oraz grali cały czas swój handball. W pewnym momencie powiększyli również prowadzenie do czternastu bramek i trener Janos Gyurka zdecydował się na oszczędzanie swoich podstawowych zawodników i wymianę całej siódemki. Jednakże nawet drugi skład Węgrów był dużo silniejszą ekipą od Rumunów, którzy nie potrafili sie przełamać.

Ostanie minuty nie były zbytnio interesujące i nie przyniosły żadnych spektakularnych postaw zespołów czy zwrotów akcji. Rumunia wydawała się być zbyt słaba psychicznie, aby stanąć na nogi. Madziarzy pewnie wygrali swoje trzecie spotkanie w fazie grupowej. Teraz to oni z kompletem punktów wydają się być jednymi z głównych faworytów.

WYPOWIEDZI:

Octavian Hartoaga, Rumunia, trener: Dzisiaj zagraliśmy nieco lepiej niż w poprzednich meczach. Wierzę, że teraz skupimy się tylko na następnej fazie. Mamy problemy w obronie, ale dzisiaj zagraliśmy już lepiej i sądzę, że mamy szanse aby walczyć o pierwszą dwunastkę.

Leonard Stefan, Rumunia, zawodnik: Zrobiliśmy wszystko dużo lepiej niż w poprzednich meczach z Francją i Chorwacją ale niestety przegraliśmy to spotkanie. Czekamy teraz na następne mecze, które chcemy wygrać i znaleźć się w dwunastce. Chcemy wygrać kilka pojedynków i poprawić swoją grę.

Janos Gyurka, Węgry, trener: Jak mogliśmy zauważyć zagraliśmy dzisiaj przeciwko świetnie przygotowanemu zespołowi Rumuni. Chcieliśmy mocno powalczyć i udało nam się to. Dla naszej ekipy niezwykle ważna jest obrona. Cieszę się, że w drugiej rundzie zameldujemy się z kompletem punktów i od teraz skupiamy się tylko na przyszłych spotkaniach. Dałem dzisiaj okazję gry zawodnikom, którzy do tej pory nie mieli okazji pojawić się na boisku i jak było widać są oni w dobrej dyspozycji. To cieszy, bo będziemy potrzebować wszystkich naszych graczy w rundzie głównej.

David Fekete, Węgry, zawodnik:  Mecze takie jak dziś są najtrudniejsze, gdyż przystępowaliśmy do niego z pewnym awansem. Wygraliśmy grupę i mieliśmy do zagrania jeszcze jeden mecz. Nasz zespół jest silny psychicznie i to był klucz do zwycięstwa.

RUMUNIA– WĘGRY 30:43 (13:21)

Rumunia: Marusca, Apostu, Freiwald – Broasca, Cuciureanu, Dumitru, Gal 4, Laslo 4, C. Manescu 7, A. Manescu 3, Moldovan, Pop 3, Simo, Stefan 6, Thalmaier 1, Uruianu 2.
MVP: Leonard Stefan.
Karne: 0/1.
Kary: 8×2 min. (Thalmaier – 3×2 min.; Gal, Stefan, Simo, C. Manescu, Cuciureanu).

Węgry: Pasztor, Rozsavolgyi – Bartok 4, Deak, Fekete 8, Fuzi 3, Gabor, Gyori 1, Juhasz 4, Ligetvari 6, Mikita 2, Nemes 4, Schmid 3, Szilagyi 2, Urban 4, Varju 2.
MVP: David Fekete.