Euro Handball Poland 2014

GRUPA C: Rumunia ponownie pokonana

EURO 18 RUMUNIA - CHORWACJA

Reprezentacja Rumuni ponownie pokonana i nie mają oni już szans na awans to pierwszej ósemki. Dzięki dobremu występowi Chorwaci wygrali 26:41.

RELACJA:

Spotkanie dobrze rozpoczęli Rumuni, którzy w drugiej minucie rzutem Ronalda Thalmaiera otworzyli wynik spotkania. Po dobrych pierwszych minutach prowadzili oni 3:2, ale chwilę później z rzutu karnego wyrównał Matija Babić. Od tego czasu zawodnicy Octaviana Hartoagi zaczęli popełniać mnóstwo indywidualnych błędów. Po trzech kontratakach Chorwaci prowadzili 3:5 – najpierw trafił Marko Jurakic, dając swojemu zespołowi pierwsze prowadzenie (3:4). Następnie znać o sobie dał rumuński bramkarz, Richard Freiwald, ale chwilę później bramkę zdobył Robert Tokić. To właśnie bramkarz Freiwald był wydawało się jedynym solidnym zawodnikiem w swoim zespole. W ataku wydawało się, że Rumuni są zbyt nerwowi i za szybko oddają rzuty.

Z drugiej strony podopieczni Hrvoje Horvata byli mocno skupieni i pewnie kończyli swoje kontrataki, zdobywając łatwe bramki. Ponownie świetne zawody rozgrywał Matija Babić i dzięki jego bramkom zespół chorwacki mógł wyjść na sześć bramek przewagi. Na dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy wydawało się, że Rumuni mają przebłysk dobrej gry, a Chorwaci są nieco rozluźnieni, co doprowadziło do rezultatu 9:13. Szybko zareagował chorwacki trener, który poprosił o czas. Pomogło to jego podopiecznym, którzy w pewnym momencie prowadzili już ośmioma punktami. Rumuni próbowali jeszcze zmniejszyć wymiar porażki, ale pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 13:19.

Wraz z rozpoczęciem się drugiej połowy Chorwaci zaczęli spisywać się jeszcze lepiej i po pięciu minutach dystans wynosił już dwanaście bramek. Reprezentacja Rumuni nie wyglądała za dobrze, a co więcej w 38. minucie trzecią dwuminutową karę i czerwoną kartkę obejrzał ich najlepszy zawodnik, Alexandru Manescu. Ich atak nadal nie funkcjonował i tracili coraz więcej bramek. W obronie grali mocno nerwowo i doprowadziło to do kilku bezsensownych wykluczeń, a gra w przewadze tylko ułatwiała Chorwatom zdobywanie bramek.

Ostatnie piętnaście minut niczym się nie różniło. Chorwacja kontynuowała swój świetny występ i wydawała się być zupełnie innym zespołem niż dzień wcześniej. Dobre kontrataki i świetna obrona pozwoliły im stopniowo powiększać dystans, co skutecznie robili. Ostatecznie dzięki temu wygrali 26:41.

WYPOWIEDZI:

Octavian Hartoaga, Rumunia, trener:  Popełniliśmy wiele błędów w ataku a także kilka w obronie. Chorwaci mieli dużo szans na rzucenie łatwych bramek, co oczywiście wykorzystali. Dla nas jest to koniec marzeń o awansie do pierwszej ósemki.

Marius Pop, Rumunia, zawodnik: Zaczęliśmy dobrze w obronie, ale w ataku popełnialiśmy dużo błędów, również dzięki dobrej defensywie przeciwników. Oni trafiali bardzo łatwo i przejęli przewagę. Niestety dla nas, przegraliśmy to spotkanie.

Hrvoje Horvat, Chorwacja, trener:  Było to dużo lepsze spotkanie niż rok temu. Graliśmy bardzo dobrze w obronie i zdobyliśmy kilka łatwych bramek po kontrach. W pewnym momencie Rumuni nas uwolnili i mogliśmy grać swój handball. Wczoraj nie udało się wygrać, ale liczymy na dobre spotkanie z zespołem Francji. To będzie bardzo ważne spotkanie i wiem, że moi chłopcy dadzą z siebie wszystko.

Andrej Obranović, Chorwacja, zawodnik: To zwycięstwo jest dla nas bardzo ważne. Nasza obrona była stabilna, rzuciliśmy wiele łatwych bramek, wykorzystując błędy przeciwników. Teraz wierzymy w zwycięstwo z Francuzami.

RUMUNIA – CHORWACJA 26:41 (13:19)

Rumunia: Marusca, Apostu, Freiwald – Broasca, Cuciureanu, Dumitru 1, Gal 4, Laslo, C. Manescu 4, A. Manescu 3, Moldovan, Pop 2, Simo 1, Stefan 2, Thalmaier, Uruianu 9.
MVP: Ionut Uruianu.