Euro Handball Poland 2014

GRUPA B: Hiszpanie z awansem

Hiszpania

W pierwszym spotkaniu drugiego dnia turnieju Hiszpanie pokonali Macedonię, 31:16. Kluczem do zwycięstwa była dobra obrona oraz w ataku. Dzięki kolejnym dwóm punktom Hiszpanie zapewnili sobie awans do kolejnej fazy.

RELACJA:

Pierwsza bramka spotkania padła dopiero w 5. minucie. Był to efekt agresywnej oraz nieskutecznej gry obu zespołów, które raz po raz popełniały kolejne błędy. Hiszpanie zdołali jednak wyjść na prowadzenie, co spotkało się z odpowiedzią Filipa Taleskiego (1:3; 11 min.). W tym okresie gry bardzo dobrze w bramce Hiszpanów spisywał się Xoan Ledo Mendez.

Sytuacji tej nie wytrzymał trener Macedończyków, Risto Chokrev, który poprosił o czas. Nie przyniosło to jednak efektu, bowiem podopieczni Alberto Suareza konsekwentnie powiększali przewagę. Pod koniec pierwszej połowy Macedończycy wskoczyli na właściwe tory i zaczęli odrabiać straty. Pomogła im w tym aktywna obrona i efektywne rzuty. Na dwie minuty przed końcem karę za uderzenie łokciem otrzymał Samuel Gomez.

Po powrocie na parkiet sytuacja nie uległa zmianie. Hiszpanie kontrolowali przebieg spotkania, powiększając przewagę do sześciu bramek (11:17; 41 min.). Mimo dobrej postawy macedońskiego bramkarza, Nikoli Danilovskiego, nie byli oni w stanie zbliżyć się do zawodników z Półwyspu Iberyjskiego.

Z biegiem czasu Macedończycy wyglądali na coraz bardziej zmęczonych i zrezygnowanych. Popełniali coraz więcej błędów, co umożliwiało Hiszpanom spokojną grę. Dobra dyspozycja zapewniła im kolejne dwa punkty i awans do rundy finałowej.

ESP - MAC

WYPOWIEDZI:

Nikola Matlieski, Macedonia, trener: Gratuluję Hiszpanii. Popełniliśmy zbyt wiele błędów własnych. Chcieliśmy wygrać, ale się nie udało.

Marko Stavridis, Macedonia, zawodnik: Chciałbym pogratulować Hiszpanii zwycięstwa. Pracowaliśmy bardzo mocno, jednak sędziowie nie byli dla nas łaskawi. Było zbyt dużo błędów, fauli, gry na kontakcie. Mieliśmy za wiele kar. Teraz powinniśmy pracować mocniej, zagrać lepiej i chcemy zająć jak najwyższe miejsce w pierwszej dziesiątce.

Alberto Suarez, Hiszpania, trener: To był dobry mecz. Na początku byliśmy zbyt zrelaksowani, ale następnie zagraliśmy o wiele lepiej, szczególnie w drugiej połowie. Naszą siłą jest zespół, wszyscy zawodnicy, których mamy.

Antonio Bazan, Hiszpania, zawodnik: Zaczęliśmy bardzo dobrze i pracowaliśmy bardzo ciężko. Myślę, że jesteśmy w stanie wygrać też kolejne spotkanie.

ESP - MAC (2)

MACEDONIA – HISZPANIA 16:31 (8:11)

Macedonia: Blazhevski, Kizikj, Danilovski – Boshkovski, Velkovski 2, Nelovski 3, Popovski, Onchev 1, Stavridis 2, Markudov 1, Taleski 4, Davitkovski 1, Ichokjaev, Krstanovski, Krstevski 1, Palevski 1.
MVP: Filip Taleski.
Karne: 1/1.
Kary: 8×2 min. (Nelovski, Markudov – 2×2 min.; Velkovski, Taleski, Davitkovski, Krstevski).

Hiszpania: Ledo, Cabada – Gomez, Bazan 3, Dujshebaev 1, Folques, Casado 5, Castro, D. Fernandez 1, Munoz, Rio 5, Odriozola 3, Carmona 2, J. Fernandez 8, Pedreira, Gutierrez 3.
MVP: Antonio Bazan.