Euro Handball Poland 2014

GRUPA A: Zasłużony awans Szwajcarii

Szwajcaria - Serbia (J. Gucma)

Reprezentacja Szwajcarii pokonała Islandię 24:22 (14:9) i jako druga drużyna z grupy A awansowała do Rundy Głównej Mistrzostw Europy 2014 w Polsce.

RELACJA:

Kończący niedzielne zmagania w hali AWFiS w Gdańsku pojedynek między reprezentacjami Szwajcarii i Islandii miał wskazać ostatnią drużynę z grupy A, która awansuje do najlepszej ósemki turnieju w Polsce. Przed startem rywalizacji w nieznacznie lepszej pozycji byli Islandczycy, którzy wyprzedzali Szwajcarów o punkt. Zbytnia pewność siebie okazała się jednak zgubna dla graczy Einara Gudmundssona.

Islandczycy od pierwszych minut rywalizacji mieli ogromne problemy z przebiciem się przez wysoki i szczelny mur Helwetów. Słabo dysponowany był Egil Magnusson, a na skrzydle niewidoczny był natomiast Odinn Rikhardsson. W efekcie Islandczycy pierwszą bramkę zdobyli dopiero po sześciu minutach gry, zmniejszając wówczas prowadzenie Szwajcarów do stanu 1:4.

Drużyna trenera Michaela Sutera od samego początku rywalizacji była niezwykle skoncentrowana i wręcz zabójczo skuteczna. Z lewego skrzydła nie mylił się  Florian Leitner, a w bramce kapitalną partię rozgrywał Dennis Grana. Wkrótce prowadzenie Szwajcarów sięgnęło pięciu bramek i taka też różnica trafień  dzieliła obie drużyny po pierwszej połowie (14:9).

Po zmianie stron Islandczycy natychmiast rzucili się do odrabiania strat. W 34. minucie Leonhard Thorgeir Hardarson zmniejszył przewagę rywali do dwóch bramek (12:14), jednak był to jedynie łabędzi śpiew skandynawskiej drużyny. Szwajcarzy w 43. Minucie wyszli na prowadzenie 18:13, którego nie roztrwonili już do końca spotkania.

_DSC6449

WYPOWIEDZI:

Michael Suter, Szwajcaria, trener: To był najważniejszy mecz dla tego rocznika. Zwycięzca brał wszystko, przegrany odchodził z niczym. Gratuluję mojemu zespołowi tego jak zagrał w pierwszej połowie. To była idealna i zarazem najlepsza połowa meczu w wykonaniu tej generacji, tego rocznika. W końcówce spotkanie zrobiło się ciężkie, Islandia nas goniła, ale zdołaliśmy wygrać i zapewnić sobie kwalifikację na Mistrzostwa Świata 2015.

Dennis Grana, Switzerland, player: To było niezwykle ważne spotkanie i chcieliśmy w nim dać z siebie wszystko. Od początku wszystko wychodziło nam idealnie, graliśmy świetnie. Po przerwie mieliśmy trochę więcej problemów, ale udało się nam wygrać. Awansowaliśmy do Rundy Głównej, to niesamowite uczucie być nadal w turnieju.

Einar Gudmundsson, Iceland, coach: Ta porażka to dla nas ogromne rozczarowanie. Naszym celem był awans do ósemki. Szwajcaria zdołała jednak zdominować grę i spokojnie zwalniało tempo gry, przez co nie mogliśmy wyprowadzać kontrataków. W całym meczu zdobyliśmy tak tylko jedną bramkę i dlatego przegraliśmy mecz.

Omar Magnusson, Iceland, player: Ciężko jest mi cokolwiek teraz powiedzieć. Mieliśmy ogromne problemy od początku meczu, popełnialiśmy dużo błędów i co chwila dostawaliśmy kary. Pozwoliliśmy Szwajcarii przejąć inicjatywę. Jesteśmy bardzo rozczarowani.

_DSC6483

SZWAJCARIA – ISLANDIA 24:22 (14:9)

Szwajcaria: Grana, Locatelli, Huber – Hochstrasser 1, Rubin 2, Leitner 5, Gwerder, Vogtli, Alili 4, Tynowski 3, Aufdenblatten 4, Schafroth, Weingartner, Rothlisberger 4 oraz Schild.
MVP: Dennis Grana.
Karne:
2/3.
Kary:
3×2 min. (Rothlisberger 2×2 min.; Meister).

Islandia: Gudjonsson, Baldvinsson – Runarsson, Kristjansson, Hl. Bjarnason, A.F. Arnarsson 1, S. Magnusson 4, Styrmisson, D. Arnarsson 2, Hardarson 2, E. Magnusson 4, Benediktsson 3, He. Bjarnason, O. Magnusson 5, Rikhardsson 1 oraz Palsson.
MVP: Omar Magnusson.
Karne:
0/0.
Kary:
7×2 min. (E. Magnusson 2×2 min.; Benediktsson, D. Arnarsson, A. F. Arnarsson, Rikhardsson oraz Hl. Bjarnasson).

Sędziowali: Aleksandar Jovic oraz Nedim Arnautovis (Bośnia and Hercegowina).