Euro Handball Poland 2014

GRUPA A: Szwajcarzy postraszyli Szwedów

_DSC4225

Szwecja pokonała Szwajcarię 29:25 (13:13) w pierwszym meczu grupy A Mistrzostw Europy 2014 do lat 18 w Polsce.

RELACJA:

Spotkanie ekip ze Szwecji i Szwajcarii było kolejnym wyrównanym pojedynkiem, do jakiego doszło tego dnia w hali AWFiS w Gdańsku. Stawiani w gronie faworytów turnieju Skandynawowie potrzebowali aż ponad pięćdziesięciu minut, by pokonać skazanych na pożarcie w grupie A Szwajcarów.

Od pierwszych minut spotkania ekipa trenera Ulfa Nystroma miała poważne problemy ze skutecznością rzutów z drugiej linii. Co prawda Szwedzi rozpoczęli mecz od prowadzenia 3:1, ale ich rówieśnicy ze Szwajcarii szybko wyrównali wynik rywalizacji. Grający prosty, ale bardzo efektywny handball Helweci sprawiali rywalom ogromne problemy, po dwudziestu minutach gry prowadząc nawet 8:7.

Przed końcem pierwszej części spotkania żadna z drużyn nie zdołała wywalczyć sobie znacznej przewagi i do przerwy mieliśmy remis 13:13. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie i losy rywalizacji miały się rozstrzygnąć w ostatnim kwadransie.

Szwedzi szalę zwycięstwa na swą korzyść przechylili za sprawą fenomenalnego Lukasa Nilssona oraz kilku skutecznych interwencji Erika Petterssona. Na niespełna dziesięć minut przed końcem Skandynawowie wygrywali 22:20, a kiedy Markus Sjobrink dołożył kolejne trzy bramki stało się jasne, że Trzy Korony zgarną dwa punkty.

_DSC4250

WYPOWIEDZI:

Ulf Nystrom, Szwecja, trener:  Jestem bardzo zadowolony z tego, że wygraliśmy ten mecz, bo pierwsze spotkanie podczas turnieju jest zawsze trudne. Nie byliśmy pewni jaką formę prezentujemy obecnie, dlatego też jestem zadowolony, że udało się nam zdobyć dwa punkty. Zaczęliśmy słabo, ale im dłużej trwał mecz, tym lepiej graliśmy. To także sprawia, że jestem zadowolony.

Lukas Nilsson, Szwecja, zawodnik: Graliśmy dzisiaj bardzo dobrze, ale na początku mieliśmy spore problemy z rzutami. To był trudny mecz, nasi bramkarze też niezbyt nam pomogli, bo nie zanotowali wielu interwencji. Jutro czeka nas następny mecz podczas którego musimy być bardziej skupieni.

Michael Suter, Szwajcaria, trener: Przez czterdzieści minut graliśmy bardzo dobrze. Potem, na kwadrans przed końcem meczu, zdołaliśmy zmniejszyć straty do jednej bramki. W samej końcówce wydaje mi się, że Szwedzi mieli po prostu więcej sił, dzięki czemu wygrali. My jednak pokazaliśmy, że możemy grać na wysokim poziomie, co sprawia że jestem zadowolony.

Tim Aufdenblatten, Szwajcaria, zawodnik: To był trudny mecz, bardzo chcieliśmy go wygrać, ale wiedzieliśmy, że w meczu przeciwko Szwedom będzie nam niezwykle ciężko zdobyć punkty. Chcieliśmy zagrać z nimi jak równy z równym i udało się nam tak prezentować przez czterdzieści minut. Rywale w końcówce mieli więcej siły i to zrobiło różnicę.