Euro Handball Poland 2014

GRUPA A: Pierwszy remis w mistrzostwach

Islandia

Po niezwykle emocjonującym spotkaniu Islandia i Szwecja podzieliła się punktami. Jest to pierwszy remis mistrzostw.

RELACJA:

Spotkanie pomiędzy Islandią a Szwecją rozpoczęło się od agresywnej obrony i szybkich ataków. Gra była bardzo wyrównana i żadna z drużyn nie była w stanie wypracować większej przewagi. Po dziesięciu minutach na tablicy gdańskiej hali AWFiS było 4:4. Zawodnicy obu drużyn popisywali się ładnymi podaniami do kołowych, a także rzutami z drugiej linii. Swoje dołożyli również bramkarze, zapisujący na swoim koncie kolejne skuteczne interwencje (6:6; 14 min.).

Po kilku efektownych akcjach Islandczycy wyszli na trzybramkowe prowadzenie, jednak na odpowiedź Szwedów nie trzeba było czekać długo (10:9; 21 min.). Chwilę później, po trafieniu Christoffera Bredolo, ponownie był remis. O czas poprosił trener Islandii, jednak gra w dalszym ciągu była bardzo wyrównana. Świetna obrona podopiecznych Einara Gudmundssona sprawiała Szwedom problemy, natomiast po drugiej stronie klasę pokazywał bramkarz „Trzech Koron”, Andreas Bjorkman-Myhr. Mimo to, po trafieniu Egilla Magnussona, Islandczycy schodzili do szatni przy stanie 14:12.

Początek drugiej połowy również był bardzo wyrównany. Dopiero po kilku minutach Szwedzi zwiększyli tempo i dzięki szczelnej obronie potrafili zatrzymać rywala. Dzięki temu ponownie wyszli na prowadzenie. W grze było coraz więcej agresji, a sędziowie coraz częściej odsyłali zawodników na karę dwóch minut (22:21; 54 min.). Po kontrataku wykończonym przez Odinna Rikhardssona o czas poprosił trener Szwedów. Bardzo dobrze spisywali się bramkarze, którzy raz po raz popisywali się skutecznymi interwencjami. Na dziewięć sekund przed końcem, bramką z rzutu karnego, do remisu doprowadził Lukas Nilsson. O czas poprosił trener Islandczyków, jednak nie zdołali pokonać bramkarza i spotkanie zakończyło się remisem.

ICE - SWE

WYPOWIEDZI:

Einar Gudmundsson, Islandia, trener: To był bardzo wyrównany pojedynek. W styczniu przegraliśmy ze Szwecja dziesięcioma bramkami, więc przygotowaliśmy się na ten mecz.

Gretar Ari Gudjonsson, Islandia, zawodnik: Zgadzam się z trenerem. Spotkanie było bardzo wyrównane i myślę, że wynik satysfakcjonuje obydwie drużyny.

Ulf Nystrom, Szwecja, trener: Myślę, że mieliśmy świetne spotkanie. Zagraliśmy dobrą piłkę ręczną i muszę przyznać, że od naszego ostatniego meczu w kwalifikacjach Islandczycy zrobili postęp. Dzisiaj byli mocniejsi. Myślę, że zdobycie jednego punktu jest dobrym osiągnięciem.

Christoffer Bredolo, Szwecja, zawodnik: Po meczu mamy mieszane uczucia. Mieliśmy możliwość zdobycia dwóch punktów, jednak musimy zaakceptować jeden. Można było skończyć to wcześniej, ale nie wykorzystaliśmy szansy.

ICE - SWE (2)

ISLANDIA – SZWECJA 24:24 (14:12)

Islandia: Gudjonsson, Baldvinsson – Runarsson, Kristjansson, Bjarnason Hlynur, Arnarsson A. 2, Magnusson S., Styrmisson, Arnarsson D., Hardarson 1, Magnusson E. 7, Benediktsson 3, Bjarnason Henrik 1, Magnusson O. 7, Rikhardsson 3, Palsson.
MVP:  Gretar Ari Gudjonsson.
Karne: 2/3
Kary: 5×2 min. (Arnarsson A., Magnusson E., Benediktsson, Bjarnason Henrik, Palsson).

Szwecja: Bjorkman-Myhr, Pettersson – Bredolo 4, Hedvall, Sjorbrink 1, Obermuller, Hansson I 4, Nilsson 5, Martensson 1, Mattson 1, Hansson II 1, Claar, Hallback 6, Sandell 1.
MVP: Andreas Bjorkman-Myhr.