Euro Handball Poland 2014

GROUP I2: Pierwszy remis w Gdyni

EURO 18 CHORWACJA - BIALORUS

Po niezwykle emocjonującej końcówce Chorwacja zremisowała z Białorusią 31:31. Mimo iż zawodnicy Hrvoje Horvata na dwie minuty przed końcem przegrywali trzeba bramkami zdołali uratować jeden punkt.

RELACJA:

Spotkanie rozpoczęło się od trafienia Marko Jurakicia, który rzucił pierwszego gola dla Chorwacji. Po kolejnej jego bramce jego zespół prowadził 2:1 i miał okazję na dołożenie jeszcze jednego punktu, jednakże dobra obrona Białorusi im na to nie pozwoliła. Z drugiej strony również Białorusini nie potrafili znaleźć drogi do bramki, jako że między słupkami przeciwników dobrze sprawował się Matija Spikić. Kilka chwil później Mikita Yermashevich dał jednak swojemu zespołowi remis. Nie było trzeba długo czekać również na objęcie prowadzenia, kiedy to dwukrotnie trafiał Aliaksandr Padshyvalau. Kolejna bramka dla Białorusi dała jej prowadzenie 4:7 i trener Hrvoje Horvat poprosił o czas.

Chorwaci ciągle mieli problemy z atakiem, a gol Andreia Stasiuka zwiększył dystans do czterech bramek (5:9). Co więcej Białoruś miała okazję podwoić liczbę bramek Chorwatów, ale skuteczną interwencją przy kontrataku popisał się Matija Spikić. Na dziesięć minut przed końcem pierwszej połowy dwóch zawodników z Bałkanów zostało ukaranych dwoma minutami kary – najpierw wykluczenie otrzymał Marko Sehić a następnie Andrej Obranović. W tej sytuacji szkoleniowiec Białorusi natychmiastowo poprosił o czas, aby odpowiednio zaplanować akcję. Jednakże jego zawodnikom nie udało się odpowiednio wykorzystać gry w przewadze. Chorwaci próbowali zmniejszyć straty i głównie dzięki trafieniom Matiji Babicia i Marko Sehicia udało im się tego dokonać, a na sekundy przed końcem połowy bramkę dającą remis 15:15 rzucił jeszcze Robert Tokić.

Po przerwie Chorwaci szybko objęli prowadzenie – bramki Marko Jukaricia i Roberta Tokicia dały wynik 17:15, ale Białoruś szybko odrobiła straty. Spotkanie zaczęło być walką bramka z bramkę, a wynik oscylował w okolicach remisu. Żaden z zespołów nie potrafił wypracować ewidentnej przewagi aż do 45. minuty, kiedy to Białoruś wyszła na dwubramkowe prowadzenie. Dla Chorwatów głównym problemem były wykluczenia dla podstawowych graczy, którzy niezwykle twardo grali w obronie. Jednakże na ich szczęście nawet kiedy wykluczenie otrzymał Ivan Ivković ich przeciwnicy nie zdołali tego wykorzystać i powiększyć przewagi.

Ostatnie minuty okazały się być mocno nerwowe dla obu zespołów. Jedna bramka przewagi nie była dla Białorusi powodem do spokoju, natomiast Chorwaci ciągle wierzyli, że mogą coś w tym spotkaniu ugrać. Na pięć minut przed końcem Białoruś miała okazję do prowadzenia ponownie dwoma bramkami, ale świetną obroną popisał się Spikić. Udało im się to jednak chwilę później, kiedy do bramki rywali rzucali kolejno Aliaksei Sasulin oraz Artsem Karalek. Hrvoje Horvat postanowił wziąć czas i zdjąć bramkarza. Przewaga w ataku nie dała im jednak bramki i wyglądali na mocno zdenerwowanych. Jednakże w ostatnich dwóch minutach pokazali charakter, zdołali dorzucić trzy bramki i doprowadzić do remisu.

WYPOWIEDZI:

Hrvoje Horvat, Chorwacja, trener: Dla nas było to bardzo nerwowe spotkanie od pierwszych minut. W pierwszej części meczu nie graliśmy za dobrze w obronie, co zadecydowało o kilku łatwo straconych bramkach. Wróciliśmy w drugiej połowie, mecz był na styku, ale Białoruś ponownie wyszła na dwie bramki przewagi. Zmieniliśmy jednak ustawienie w defensywie i przyniosło to skutek w postaci remisu.

Marko Sehić, Chorwacja, zawodnik: Mieliśmy nadzieję na wygraną w tym spotkaniu, ale źle rozpoczęliśmy mecz. Nasza obrona nie wyglądała za dobrze, ale później udało się ją poprawić. Również dzięki błędom Białorusi udało nam się doprowadzić do remisu.

Mikalai Zhuk, Białoruś, trener: Po tym spotkaniu możemy zobaczyć co oznacza kategoria U18 i brak doświadczenia. Bardzo podoba mi się zespół Chorwacji, graliśmy z nimi podczas turnieju w Holandii. Widać, że idą oni w dobrym kierunku. Ciągle popełniają jednak trochę błędów technicznych, ale ostatecznie zagrali dobrze. Jestem niezadowolony z powodu przegranej.

Artsem Karalek, Białoruś, zawodnik: Powinniśmy wygrać to spotkanie kilkoma bramkami, ale nie wykorzystaliśmy wielu sytuacji jeden na jeden i to zadecydowało o przegranej. Staliśmy mocno w obronie, ale nie byliśmy skuteczni. To jednak nie koniec i mamy zamiar walczyć w dalszych spotkaniach.

CHORWACJA – BIAŁORUŚ 31:31 (15:15)

Chorwacja: Spikic, Jovic – Babic M. 7, Babic A. 1, Ivkovic 3, Jelinic, Jurakic 5, Kota, Obranovic, Markusic 2, Sehic 5, Sipic, Smojver, Tokic 8, Vrdoljak, Zobec.
MVP: Marko Sehić.